21/02/2016 14:15 League C1 15/16 40'

Team1234OTT
Chronotechnica Dinosaurs14211813571
Unify17132115874

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ των Dinosaurs και της Unify, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη στην παράταση με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 71 – 74.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με press με παγίδες στο μισό, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και καλές τελικές επιλογές, με τους Dinosaurs να πιέζουν για αιφνιδιασμούς σε κάθε ευκαιρία, αλλά με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ το οποίο στα μισά της περιόδου ήταν 9–7. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές επιθετικά με τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες, παραμένοντας κοντά στο σκορ για την περίοδο να κλείνει με σκορ 14 – 17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο αντίπαλοι νευρικοί και με χαμηλά ποσοστά στα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους όμως να πιέζουν για αιφνιδιασμούς και τους φιλοξενούμενους να προτιμούν οργανωμένες επιθέσεις σημαδεύοντας κυρίως το ζωγραφιστό των αντιπάλων. Το αποτέλεσμα ήταν στα πρώτα 3 λεπτά το σκορ να είναι 18 – 17, αλλά στην πορεία και οι δύο ομάδες άρχισαν να ζεσταίνονται επιθετικά με την Unify να έχει περισσότερη υπομονή και καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας με το σκορ να είναι 21 – 23 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό η γηπεδούχοι με 2 σερί τρίποντα πήραν μια διαφορά 6 πόντων και με μεγαλύτερη μαχητικότητα ανέβασαν το προβάδισμα τους στους 10 πόντους, με τους αντιπάλους όμως να αντιδρούν και να κλείνουν το ημίχρονο με σκορ 35 – 30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι πιο δυνατά και με περισσότερη συγκέντρωση πήραν μια διαφορά 10 πόντων στα πρώτα δυόμισι λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πάλι, ανέβασαν το τέμπο του αγώνα πιέζοντας για αιφνιδιασμούς, έδειξαν μεγαλύτερη μαχητικότητα και βελτιώνοντας επιλογές τους πέρασαν μπροστά με ένα πόντους στα μισά της περιόδου με το σκορ να είναι 42 – 43. Στο υπόλοιπο και οι δύο ομάδες με καλό ρυθμό, καλές άμυνες και κοντά στο σκορ με την Unify (με πρωταγωνιστή τον Μπλιθικιώτη Α.) να σφυροκοπά με Drives και σημαδεύοντας τους ψηλούς το ζωγραφιστό των αντιπάλων, οι οποίοι γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη 2–3 με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 53 – 51.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι οι Dinosaurs μπήκαν πιο δυνατά με την Unify να παρουσιάζεται στατική απέναντι στη ζώνη και το σκορ να είναι 63 – 55 στα πρώτα 3 λεπτά. Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να παίρνουν τα ελεύθερα σουτ μέσης απόστασης που τους έδινε η ζώνη, με αποτέλεσμα να μειώσει σε μια κατοχή στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία 5 λεπτά και οι δύο ομάδες έδειξαν μαχητικότητά, έβγαλαν ενέργεια με το σκορ να είναι 65 – 64, με 2 λεπτά πριν τη λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να πάνε neck to neck με το σκορ 66 – 66, ένα λεπτό πριν τη λήξη. Στο τελευταίο λεπτό καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει με αποτέλεσμα ο αγώνας να οδηγηθεί στην παράταση.

Στον extra χρόνο του παιχνιδιού, το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με κυρίως οργανωμένες επιθέσεις, δυνατές άμυνες αλλά με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο συγκεντρωμένοι, να έχουν πιο καθαρές τελικές επιλογές, με το σκορ να είναι 71 – 71 ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη και 71 – 73 με 30” πριν τη λήξη, και επίθεση για τους Dinosaurs οι οποίοι ρίσκαραν, επιδίωξαν σουτ 3 πόντων, το οποίο όμως ήταν άστοχο με αποτέλεσμα η Unify να πάρει τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Βλάχος Κ. με 17 (1) και Μουρμούρης Π. με 15 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μπλιθικιώτης Α. με 38 και Χουλιαρόπουλος Ι. με 20 πόντους αντίστοιχα.