Unify917171861
Chronotechnica Dinosaurs145182158

Εκπαιδευτηρία Πλάτωνα
El. Venizelou 3, Glika Nera 153 54, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της UNIFY και του DINOSAURS B.C., οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία δύσκολη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61-58.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια και βάσισαν τις επιθέσεις τους σε προσπάθειες στο ζωγραφιστό του αντιπάλου. Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν επιρρεπείς στα λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν βιαστικοί στις επιλογές τους που βασίζονταν κυρίως σε προσωπικές ενέργειες. Παρόλα αυτά οι Dinosaurs είχαν περισσότερα ελεύθερα looks και καλύτερα ποσοστά, με αποτέλεσμα να κλείσουν την περίοδο μπροστά με σκορ 9-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι κύλησε στο ίδιο τέμπο με την ομάδα της Unify να είναι πιο συγκεντρωμένη αμυντικά και σιγά σιγά βρίσκοντας ρυθμό επιθετικά κατάφερε να ισοφαρίσει στα μισά της περιόδου και να περάσει μπροστά στο σκορ 2 λεπτά πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν και πάλι βιαστικοί στις επιλογές τους, με τις περισσότερες από αυτές να είναι υπό πίεση, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 26-19.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Unify συνέχισε να βγάζει άμυνες και μετατρέποντας τες σε αιφνιδιασμούς ανέβασε την διαφορά σε +10 πόντους 3 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Στα τελευταία 3 λεπτά όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και δείχνοντας μαχητικότητα και στις δύο πλευρές μείωσαν κλείνοντας την περίοδο με σκορ 43-37.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες της Unify μπήκαν και πάλι πιο δυνατά και πήραν από τα πρώτα κιόλας λεπτά μία διαφορά 14 πόντων! Στο δεύτερο μισό της περιόδου όμως οι αντίπαλοι αντέδρασαν και αλλάζοντας την άμυνα σε press στα τελευταία 4 λεπτά, κατάφεραν και έβγαλαν άμυνες και αιφνιδιασμούς, με το σκορ 1:06” πριν το τέλος να είναι 56-52! Οι γηπεδούχοι έχοντας χάσει την συγκέντρωση τους είδαν την διαφορά να μειώνεται και άλλο με το σκορ 59-58, με 20” για λήξη και την κατοχή δικιά τους, αλλά αποδείχθηκαν τελικώς ψύχραιμοι στο παιχνίδι των βολών και πήραν την νίκη. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Dinosaurs είχαν ευκαιρία να ισοφαρίσουν στα τελευταία δευτερόλεπτα με σουτ 3 πόντων αλλά τελικώς η μπάλα δεν τους έκανε το χατήρι.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Χουλιαρόπουλος Ι. με 23 και Μπλιθικιώτης Α. με 21, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Βλάχος Κ. με 18 και Μουρμούρης Π. με 16(2) πόντους αντίστοιχα.