03/02/2019 18:40 Commercial League A 18/19 11 40'

Chronotechnica Dinosaurs2720152082
Thalpis Hellas2019162580

Κλειστό Γυμναστήριο Παλλήνης
Leof. Marathonos 7, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα της 11ης Αγωνιστικής μεταξύ των DINOSAURS B.C.και της THALPIS HELLAS ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΙΚΕ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 82 – 80.

Στο 1ο Ημίχρονο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο προτίμησαν γρήγορες επιθέσεις και απόπειρες αιφνιδιασμών, με τις άμυνες να είναι σχετικά χαλαρές, η επιθετική παραγωγή εξαιρετική, οι δύο ομάδες έμειναν κοντά αλλά το ανοικτό παιχνίδι ευνόησε τελικά τους DINOSAURS και η 1η περίοδος έκλεισε με σκορ 27 – 20. Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με δύο σερί goal foul και μείωσαν σε μία κατοχή αλλά οι αντίπαλοι τους απάντησαν με 2 σερί τρίποντα του Μποτοζή Μ., οι δύο ομάδες και πάλι καυτές επιθετικά, με το γρήγορο τέμπο να ευνοεί και πάλι τους DINOSAURS οι οποίοι διατήρησαν ένα σταθερό προβάδισμα 1 – 3 κατοχών και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 47 – 39.

Στο 2ο Ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό του αγώνα και το αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ανταγωνιστικό, ελεύθερο και θεαματικό μπάσκετ, διατηρώντας παράλληλα εξαιρετικά ποσοστά, με τους γηπεδούχους όμως να διατηρούν μία πολύ σταθερή διαφορά 2 – 3 κατοχών και το σκορ διαμορφώθηκε σε 62 – 55 στο τέλος της 3ης περιόδου και 65 – 59 με 5′ για λήξη. Κάπου εκεί παρόλα αυτά οι παίκτες της THALPIS έχοντας ακόμα δυνάμεις στα πόδια τους έδειξαν χαρακτήρα και μαχητικότητα και αργά αλλά σταθερά ροκάνισαν την διαφορά με το σκορ να διαμορφώνεται σε 79 – 77 με 1:30”, 80 – 79 με 1′ και 80 – 80 με 38” για λήξη και κατοχή για DINOSAURS όπου με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Μουρμούρη Π. το σκορ έγινε 82 – 80 με 16” και κατοχή για THALPIS στην οποία ο Αποίκος Α. κέρδισε 2 βολές αλλά αστόχησε, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να διατηρήσουν το προβάδισμα και να πάρουν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Ζιώγας Α., Αντωνόπουλος Π.