63 - 46

19/02/2017 14:30 League B1 16/17 40'

Chronotechnica Dinosaurs1814141763
EY1013121146

Σε έναν αγώνα μεταξύ των DINOSAURS και της EY (η οποία αγωνίστηκε με 7 μόλις παίκτες), οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 63 – 46.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο σε οργανωμένες επιθέσεις στα πρώτα λεπτά, οι άμυνες όμως να είναι δυνατές, τα ποσοστά χαμηλά, οι παίκτες βρήκαν σιγά σιγά ρυθμό και το σκορ 9–6 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τον αργό ρυθμό να ευνοεί τους γηπεδούχους, τις άμυνες να γίνονται όλο και πιο physical και η περίοδος να κλείνει με σκορ 18 – 10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο από την αρχή το παιχνίδι σε πιο γρήγορο τέμπο, με τις δύο ομάδες να πιέζουν μετά από ριμπάουντ για αιφνιδιασμούς, τους γηπεδούχους όμως να κυριαρχούν στα επιθετικά ριμπάουντ έχοντας και με πολλές δεύτερες επιθέσεις πήραν προβάδισμα 3 κατοχών, με το σκορ να είναι 13 – 22 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι ομάδα της ΕΥ γύρισε σε ζώνη 2–3, βρίσκοντας παράλληλα επιθετικές λύσεις από τον Αληγέωργα Κ., με τους αντιπάλους της να βασίζονται υπερβολικά στα μακρινά σουτ απέναντι στην ζώνη αλλά να βρίσκουν λύσεις από διαδοχικά κλεψίματα και αιφνιδιασμούς των Βλάχου Ι. και Τσουρλάκη Γ., διατηρώντας προβάδισμα 2+ κατοχών και κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 32 – 23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο από την αρχή οι γηπεδούχοι μπήκαν με μεγαλύτερη ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ενώ παράλληλα κυριάρχησαν και πάλι στα ριμπάουντ με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στους 10+ πόντους και το σκορ να είναι 40 – 27 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι παίκτες της ΕΥ έδειξαν σημάδια ζωής, βελτίωσαν τις τελικές επιλογές τους, έδειξαν μεγαλύτερη μαχητικότητα στα ριμπάουντ και με τρίποντο του του Μαυροειδή Δ. μείωσαν σε 9 πόντους αλλά οι αντίπαλοί τους και πάλι με διαδοχικούς αιφνιδιασμούς κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο με σκορ 46–35.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό προσώπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της ΕΥ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα να παρουσιάζουν εμφανή σημάδια κόπωσης, τους παίκτες των Dinosaurs να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι και στις δύο πλευρές του γηπέδου, διατηρώντας μια διαφορά ασφαλείας και παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μυρωνάκης Ν. με 14 και Βλάχος Ι. με 13 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μαυροειδής Δ. με 17 (1) και Αληγέωργας Β. με 14 (2) πόντους αντίστοιχα.