58 - 45

06/11/2016 14:30 League B1 16/17 40'

EY1711171358
Chronotechnica Dinosaurs111391245

Σε έναν αγώνα της Πρώτης Αγωνιστικής της Σεζόν 2016-2017 μεταξύ της ΕΥ και των DINOSAURS B.C., οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 58 – 45.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, αλλά παρουσίαστηκαν νευρικές επιθετικά, βασιζόμενες κυρίως σε προσωπικές ενέργειες και έχοντας σχετικά χαμηλά ποσοστά με το σκορ να είναι 5–4 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε σε πιο γρήγορο τέμπο, με τις δύο ομάδες να πιέζουν μετά από ριμπάουντ για αιφνιδιασμούς, τους γηπεδούχους να ευνοούνται από αυτόν τον ρυθμό, να παίρνουν προβάδισμα 3 κατοχών και η περίοδος να κλείνει με σκορ 17 – 11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΕΥ μπήκε με περισσότερη ενέργεια και συγκέντρωση στον αγωνιστικό χώρο, σε αντίθεση με τους Dinosaurs, οι οποίοι υπέπεσαν σε διαδοχικά λάθη με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στους 10+ πόντους, τους φιλοξενούμενους να γυρίσουν σε άμυνα ζώνης αλλά οι γηπεδούχοι έχοντας πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας κατάφεραν να διατηρήσουν ένα προβάδισμα 3+ κατοχών στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να τρέχουν και αυτοί σε αιφνιδιασμούς, βρήκαν λύσεις , με την ΕΥ να αρχίζει να βασίζεται υπερβολικά σε σουτ 3 πόντων και το ημίχρονο να κλείνει τελικά με σκορ 28-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές από την αρχή, κάνοντας αρκετά αβίαστα λάθη, βασίστηκαν επιθετικά κυρίως σε προσωπικές ενέργειες, αλλά με την ΕΥ να βρίσκει συστηματικές λύσεις από τον Αγγέλου Θ. τόσο αμυντικά (με διαδοχικά κλεψίματα) όσο και επιθετικά και το σκορ να είναι 36 – 26 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τους παίκτες των Dinosaurs να μην μπορούν να μειώσουν την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα και περίοδος να κλείνει με σκορ 45 – 33.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους γηπεδούχους να παίζουν καλό μπάσκετ και στις 2 πλευρές του γηπέδου, τους φιλοξενούμενους να δείχνουν μαχητικότητα και να βγάζουν ενέργεια μέχρι το τελευταίο λεπτό, αλλά η διαφορά να παραμείνει στις 3+ κατοχές και η ΕΥ να παίρνει τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Αγγέλου Θ. με 28 και Κώστογλου Γ. με 10 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μουρμούρης Π. με 16 και Βλάχος Ι. με 9 πόντους αντίστοιχα.