DNVGL vs ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΘΗΝΩΝ

29/01/2019 21:30 Super League A 18/19 11 40'

Στον Αγώνα της 11ης Αγωνιστικής μεταξύ της DNVGL και του ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΑΘΗΝΩΝ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 50 – 52.

Στο 1ο Ημίχρονο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι ο ΔΣΑ μπήκε με σαφώς καλύτερα πατήματα στο παρκέ και με 4 σερί κλεψίμματα και τρίποντο του Χριστιανόπουλου Α. ξεκίνησε με run 0 – 9 στα πρώτα 5 λεπτά, με την DNVGL να αρχίζει και αυτή να βρίσκει ρυθμό στην συνέχεια και με δικά της 2 σερί τρίποντα διαμόρφωσε το σκορ σε 8 – 15 στο τέλος του 1ου Δεκαλέπτου. Στο 2ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βελτιώνονται και με ένα ειπλέον σερί 5 – 0 μέιωσαν περαιτέρω, με το παιχνίδι να είναι γρήγορο και ελεύθερο, η DNVGL κυριάρχησε, ο ΔΣΑ παρουσίασε σημάδια χαλάρωσης και είδε την περίοδο να κλείνει με σκορ 27 – 25.

Στο 2ο Ημίχρονο οι παίκτες του ΔΣΑ μπήκαν με μεγλύτερη συγκέντρωση κάνοντας ένα γρήγορο 0 – 4, οι αντίπαλοι του όμως αντέδρασαν άμεσα, οι δύο ομάδες καλό μπάσκετ και είχαν καλή ενέργεια, με το σκορ να είναι 31 – 31 στα μισά της περιόδου αλλά στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν το παιχνίδι τους και έκλεισαν την 3ης περιόδο με σκορ 36 – 42. Στο 4 ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να δείχνουν μεγάλη μαχητικότητα και να παίζουν καλό, ομαδικό και ανταγωνιστικό μπάσκετ, έμειναν κοντά αλλά ο ΔΣΑ διατήρησε σταθερό προβάδισμα 1 -2 κατοχών και το σκορ διαμορφώθηκε σε 46 – 50 με 4′, οι άμυνες άρχισαν να κυριαρχούν από εκεί και πέτα και το σκορ 48 – 51 με 1,5′ και 50 – 51 με 1′ για λήξη στο οποίο οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν με αποτέλεσμα η ομάδα του ΔΣΑ να πάρει τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Πόντας, Φραγκούλη