ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΘΗΝΩΝ vs DNVGL

07/11/2018 21:30 Super League A 18/19 2 40'

Τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε η DNVGL απέναντι στην ομάδα του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών.

Με άμυνα man-to-man ξεκίνησαν οι δύο αντίπαλοι την περίοδο στην οποία οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν γρήγορα με 5-0 με τρίποντο του Μίντζια και όμορφο καλάθι του Παπαδάκου.Άμεσα απάντησαν οι φιλοξενούμενοι  και ισοφάρισαν με καλάθι και φάουλ του Προβατά στο 6:48.Oι δύο ομάδες εναλάσσονταν στο σκορ σε όλο το δεκάλεπτο,το τέλος του οποίου βρήκε τους δικηγόρους να προηγούνται με την ελάχιστη διαφορά έπειτα από γκολ φάουλ του Καράμπα (12-11).

Και το ξεκίνημα της β’ περιόδου βρήκε τις ομάδες κοντά στο σκόρ.Ο Σύλλογος θα μπορούσε να έχει ξεφύγει περισσότερο όμως δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί καθόλου το γεγονός ότι στο 7:10 είχε ήδη μαζέψει 10 επιθετικά rebounds.Η μπάλα δεν κυκλοφορούσε σωστά με αποτέλεσμα οι επιθέσεις να εκδηλώνονται είτε βιαστικά είτε υπό κακές συνθήκες στο τέλος του χρόνου.Κάπου στα μέσα της περιόδου η ροή του παιχνιδιού άλλαξε.Μετά από time out του Αγγελίδη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο,παρουσιάζοντας μια αξιοσημείωτη επιθετική πολυφωνία.Είναι χαρακτηριστικό ότι ως το τέλος της περιόδου είχαν σκοράρει 6 διαφορετικοί παίκτες για το 23-27.

Στην τρίτη περίοδο η διαφορά μεγάλωσε ακόμη περισσότερο.Ο ΔΣΑ δυσκολευόταν πολύ να φτάσει στο αντίπαλο καλάθι,τα μακρινά σουτ που επιχειρούσε κατά κόρον δεν έβρισκαν στόχο και μοιραία η διαφορά έφτασε σε διψήφια νούμερα και μάλιστα με τρίποντο του Ζούρντου στα 2:36 έγινε το 31-44.

Ενώ το ματς όδευε σιγά σιγά προς τη λήξη του,ο Μίντζιας έβαλε προς στιγμήν φωτιά.Με το σκορ στο 46-55 κέρδισε φάουλ σε σουτ τριών πόντων,ευστόχησε στις δύο πρώτες βολές,αστόχησε στην τρίτη πήρε όμως ο ίδιος το επιθετικό ριμπάουντ και έβαλε το δύσκολο μακρινό σουτ για το 51-55  1 λεπτό πριν τη λήξη.Οι φιλοξενούμενοι παρόλο που αγχώθηκαν και έχασαν όλες τις επόμενες βολές ,δεν το πλήρωσαν και στο τέλος δίκαια ήταν αυτοί που πανηγύρισαν.

Διαιτητές:Κωνσταντινόπουλος,Ζώρης

Δηλώσεις παικτών/προπονητών:

Αγγελίδης (προπονητής DNVGL):

“Παίξαμε ένα επίσης πολύ δύσκολο παιχνίδι όπως την πρώτη αγωνιστική,Στην επίθεση είχαμε καλές επιλογές,στην άμυνα δεν τα πήγαμε όπως θα θέλαμε,χάσαμε πολλά αμυντικά rebounds,παρόλα αυτά κάναμε ένα ξέσπασμα και πήραμε μια διαφορά που μας κράτησε ως το τέλος”