19/03/2019 22:00 Super League A 18/19 17 40'

DNV101392355
Moore1018201361

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Στον Αγώνα της 17ης Αγωνιστικής μεταξύ της DNVGL και της ΜΟΥΡ ΣΤΗΒΕΝΣ Α.Ε., οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 55 – 61.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνηαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν σετ επιθέσεις αλλά με τα ποσσοτά και την παραγωγή να είναι χαμηλά και το σκορ 5 – 4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου το τέμπο ανέβηκε, η DNVGL με 2 σερί καλάθια στον αιφνιδιασμό πήρε προβάδισμα 5 πόντων αλλά οι αντίπαλοι της απάντησαν με δικό τους σερί, το παιχνίδι ισορρόπησε και η περίοδος έκλεισε με σκορ 10 – 10.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό του αγώνα και το αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να βγάζουν ενέργεια, παίζοντας οργανωμένο, καθαρό και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, έμειναν κοντά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, αλλά στο 3ο Δεκάλεπτο οι παίκτες της ΜΟΥΡ ΣΤΗΒΕΝΣ κυριάρχησαν κυριολεκτικά στο παρκέ και με ομαδικό μπάσκετ και εξαιρετική παραγωγή από assist πήραν διαφορά 15 πόντων, με τους παίκτες της DNVGL να συνεχίζουν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος κερδίζνοντας αποφασιστικά το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου, ροκάνισαν την διαφορά σε 2 πόντους με 40” για λήξη αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα έως το τέλος και πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μακρής Ι. με 12 και Ζούρντος Γ. με 10 (3), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Κοντοπυράκης Κ. με 16 και Τζένας Β. με 12 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ρηγόπουλος, Δαλέκος