51 - 38

05/11/2016 17:00 League C1 16/17 40'

Accenture131681451
Factoring Triple G71471038

Σε έναν Αγώνα της Πρώτης Αγωνιστικής της Σεζόν 2016–2017, μεταξύ της ACCENTURE και της FACTORING TRIPLE G, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51 – 38.

Στο πρώτο δεκάλεπτο από την αρχή οι γηπεδούχοι μπήκαν με περισσότερη συγκέντρωση επιθετικά και μεγαλύτερη ενέργεια αμυντικά, με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 11 – 0 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, με την Triple G να βελτιώνεται αγωνιστικά, αλλά οι παίκτες της Accenture να διατηρούν το προβάδισμα και περίοδος να κλείνει με σκορ 13 – 7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βελτιώνονται και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με αποτέλεσμα να μειώσουν σε 5 πόντους στα πρώτα δύο λεπτά αλλά παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι ανέβασαν και πάλι ταχύτητα και με επιθετική αιχμή τον Νικολαΐδη Σ. διατήρησαν ένα προβάδισμα 2 κατοχών, με το σκορ να είναι 16 – 12 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο και οι δύο ομάδες συνέχισαν σε σετ επιθέσεις, αλλά η Accenture βελτιώνοντας τις τελικές επιλογές και τα ποσοστά της κατάφερε να αυξήσει το προβάδισμα και να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 29 – 21.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές και με χαμηλά ποσοστά στα πρώτα λεπτά, αλλά οι παίκτες της Triple G αργά αλλά σταθερά άρχισαν να ψαλιδίσουν και πάλι τη διαφορά με το σκορ να είναι 30 – 25 στα μισά της περιόδου. Παρόλα αυτά στο δεύτερο μισό και πάλι η Accenture  δυνάμωσε την άμυνα της με αποτέλεσμα να περιορίσει τους αντιπάλους της και να κλείσει την περίοδο με σκορ 37 – 28.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες χωρίς καλά πατήματα στα πρώτα λεπτά, αλλά με τους παίκτες της Triple G να αρχίζουν να πιέζουν για αιφνιδιασμούς και να βρίσκουν ρυθμό επιθετικά, με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 40 – 35 στα πρώτα 4 λεπτά. Στην πορεία όμως η Accenture και πάλι κατάφερε να σταματήσει το run των αντιπάλων, έδειξε χαρακτήρα (με τους παίκτες της να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι) με αποτέλεσμα να ανεβάσει και πάλι την διαφορά (η οποία έφτασε σε διψήφια επίπεδα), με τους παίκτες της Triple G να παρουσιάζουν εμφανή σημάδια κόπωσης και τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Νικολαΐδης Σ. με 24 και Κλεφτογιάννης Τ. με 15 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Λούμπας Ν. με 14 και Αποστολάκης Σ. με 11 (1) πόντους αντίστοιχα.