08/03/2020 21:30 Shipping League 19/20 12 40'

EastMed1611171761
Kyklades Maritime1309141551

Οδυσσέας Παπαδόπουλος Γλυφάδα
Al. Panagouli 13, Glifada 166 75, Greece

Άλλη μια νίκη για την ομάδα της EASTMED η οποία πλέον έχει εγκατασταθεί στην πρώτη τετράδα της SHIPPING LEAGUE. «Θύμα» της αυτή τη φορά η αξιόμαχη ομάδα της KYKLADES MARITIME, η οποία θα προσπαθήσει με τη σειρά της να μπει στην τελική και προνομιούχο οκτάδα. Το τελικό 61-51 ήρθε εύκολα στην 4η περίοδο, με την ομάδα την ομάδα του Κούρταλη να μην καταφέρνει να φανεί ανταγωνιστική μέχρι το τέλος εξαιτίας των απουσιών της αλλά και του τραυματισμού των Κούρταλη και Σιγάλα στην ίδια φάση στα μισά της 3ης περιόδου με το σκορ στο 33-30.

Με το Χρυσάγη να ξεκινάει με το δάκτυλο στη σκανδάλη η ομάδα του Κρυπωτού ξεκίνησε δυνατά (6-1 με 2 τρίποντα), αλλά γρήγορα η KYKLADES MARITIME με πιεστική άμυνα και τους Σωτηρόπουλο και Κούρταλη στην επίθεση έφερε το ματς σε ισορροπία. Ο Σταθάκης χάρη στο δυναμικό του παιχνίδι κράτησε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με το δεκάλεπτο να λήγει με 16-13.

Οι KYKLADES MARITIME πήραν για πρώτη και μοναδική φορά προβάδισμα στο 16-17, με την EASTMED να απαντάει με ένα 7-0 για το 23-17, σε ένα κλειστό 2ο δεκάλεπτο με πολλά λάθη και αστοχία και για τις δύο ομάδες. Το επιμέρους 11-9 έφερε το +5 για τους γηπεδούχους στο ημίχρονο (27-22).

Η διαφορά έπεσε μέχρι τους 2 πόντους (30-28) με τρίποντο του Κούρταλη με την KYKLADES MARITIME να δείχνει ικανή για την έκπληξη. Όμως ο τραυματισμός των Κούρταλη και Σιγάλα στέρησε από ποιότητα και ανάσες τους φιλοξενούμενους. Ο Χρυσάγης συνέχισε να πυροβολεί από την περιφέρεια και με τρίποντα των Κεραμάρη και Χρυσάγη (από τα 8 μετρά στη λήξη του δεκαλέπτου) να ανεβάζουν τη διαφορά  στο +8 (44-36).

Στην 4η περίοδο η KYKLADES MARITIME είχαν ξεμείνει από δυνάμεις την ώρα που η EASTMED είχε πιο πολλές λύσεις. Ο Σωτηρόπουλος πήρε προσωπικές φάσεις (11 πόντοι) όμως η EASTMED πήρε διαφορά μέχρι και 17 πόντων (57-40) παίρνοντας τελικά μια εύκολη και δίκαιη νίκη.

Εκπληκτικός για άλλο ένα ματς ο Χρυσάγης με 4 πόντους και 9 ριμπάουντ. Ακολούθησαν οι Σταθάκης (22 ριμπάουντ!), Παππάς, Οικονομίδης και Κεραμάρης. Ο Σωτηρόπουλος ο καλύτερος της KYKLADES MARITIME, με τους Κούρταλη και Παπαϊωάννου να ακολουθούν.

Διαιτητές : Μακρής, Νεστορίδου.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Παππάς Βασίλης (Παίκτης EASTMED):

” Δύσκολο παιχνίδι. Καλός ο αντίπαλος. Πήγε στη δύναμη το ματς. Στο τέλος τους κουράσαμε και πήραμε τη νίκη. Καλή συνέχεια.”