06/12/2022 19:00 Shipping League 22/23 6 40'

EastMed620181761
Sun Enterprises912132054

Βοηθητικά Σ.Ε.Φ. (Εντός Σταδίου)
Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα της 6ης αγωνιστικής μεταξύ της Εastmed και της Sun Enterprises, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να είναι διαμορφώνεται στο τελικό 61-54.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επιστράτευσαν άμυνα man to man με σκοπό να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Οι άμυνες αυτές πέτυχαν τον σκοπό τους αφού αν και η μπάλα κυκλοφορούσε πολύ καλά και από τις 2 πλευρές οι παίκτες εμφανίστηκαν άστοχοι με το συνολικό άθροισμα στα πρώτα 5 λεπτά να είναι ένα καλάθι υπέρ των γηπεδούχων. Στη συνέχεια όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την επιθετικούς τους ρυθμούς και με σερί 9 πόντων πήρα τον πρώτο λόγο στον αγώνα οι οποίοι αν και δέχθηκαν απάντηση συνέχισε να κρατούν τα ηνία όντας μπροστά με 6-9 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αντιμετώπιζαν προβλήματα στο αμυντικό τους ριμπάουντ το οποίο δεν τους επέτρεπε να ανατρέψουν τον αγώνα σε ένα σκηνικό όπου οι παίκτες κατά κύριο λόγο ήταν άστοχοι. Το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 13-16. Στο υπόλοιπο της περιόδου όμως οι παίκτες της Εastmed ανέβασαν το ρυθμό τους και με επιμέρους σκορ 11-3 βρέθηκαν μπροστά στο ημίχρονο με σκορ 26-21.

Στο 2ο ημίχρονο οι ομάδες εμφανίστηκαν με σαφή στόχο να χτυπήσουν το αντίπαλο καλάθι το οποίο είχε σαν αποτέλεσμα να υπάρχει ένα ισορροπημένο σκορ ανάμεσα τους 8-8. Στην πορεία οι παίκτες της Eastmed βρήκαν τον τρόπο να διασπούν πιο εύκολα την αντίπαλη άμυνα και έφτασαν το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου 44-34.

Στο τελευταίο κομμάτι οι παίκτες της Sun Enterprises εμφανίστηκαν αποφασισμένοι να διεκδικήσουν τον αγώνα και με επιμέρους σκορ 2-8 κατέβασαν σημαντικά τη διαφορά διαμορφώνοντας το σκορ στο 53-49 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι προσπάθειες των φιλοξενούμενων να συνεχίσουν να είναι απειλητικοί έπεσαν στο κενό αφού η επίθεση της Εastmed κατάφερε να τους οδηγήσει στο ροζ φύλλο αγώνα.