58 - 60

09/02/2024 20:00 Commercial League A 23/24 12 40'

Easy Education1716101558
Στεργίου1217141260

Με βάση την βαθμολογική θέση των ομάδων η ομάδα του ΣΤΕΡΓΙΟΥ θα περίμενε πως θα πάρει μια εύκολη νίκη απέναντι στην ομάδα της EASY EDUCATION. Στο συναρπαστικό πρωτάθλημα όμως της Commercial League A, όπου σχεδόν όλα τα ματς είναι αμφίρροπα, χρειάστηκαν οι λεπτομέρειες για να κερδίσει με 58-60!

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα της EASY EDUCATION ήταν καλύτερη, ήταν καλά προετοιμασμένη στην άμυνα της και με καλάθια από την περιφέρεια προηγήθηκε με 17-12.

Η EASY EDUCATION είχε καλό επιθετικό ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την ομάδα του ΣΤΕΡΓΙΟΥ να έχει διαβάσει την άμυνα των αντιπάλων της και παρότι ήταν αρκετά άστοχη από την περιφέρεια, με παιχνίδι μέσα στο ζωγραφιστό να μειώνει σε 33-29.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πλέον καθοριστικό. Η ομάδα του ΣΤΕΡΓΙΟΥ έβγαλε ενέργεια, είχε τους Κόλλια και Μαυράκη να σκοράρουν και με τον Σκουρα να πετυχαίνει το μοναδικό τρίποντο της ομάδας του σε όλο το ματς να κάνουν την ανατροπή για το +5 (43-48) του δεκαλέπτου.

Η EASY EDUCATION  δεν εγκατέλειψε τη μάχη και έκανε την προσπάθεια για να πάρει και πάλι το προβάδισμα. Όμως η ψυχραιμία των παικτών του ΣΤΕΡΓΙΟΥ και η ευστοχία από τις βολές έδωσαν τη νίκη με το οριακό 58-60!

Με 23 πόντους και 13 ριμπάουντ ο Μαυράκης ήταν MVP του αγώνα. Κόλλιας και Τσενές ακολούθησαν σε απόδοση. Καραθάνος, Τζανετής και Γκατζηρούλης οι καλύτεροι για την EASY EDUCATION.

Καραθάνος Παύλος (Παίκτης Easy Education)