51 - 38

20/11/2023 20:30 Commercial League A 23/24 3 40'

Στεργίου102013851
Easy Education9881338

Στον Αγώνα της 3ης Αγωνιστικής μεταξύ του Στεργίου και της Easy Education, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51-38.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man to man, επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις αλλά είχαν σχεικά βιαστικές τελικές επιλογές και το σκορ ήταν 5-5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τις άμυνες να συνεχίζουν να έχουν τον πρώτο λόγο, τα ποσοστά ήταν χαμηλά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 10-9.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες γύρισαν σε ζώνη αλλά οι γηπεδούχοι μπήκαν με σαφώς καλύτερα πατήματα, γύρισαν την μπάλα και βρήκαν λύσεις  με αποτέλσμα να κάνουν ένα run 10-0 και το σκορ ήταν  20-11 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου φιλιξενούμενοι βελτιώθηκαν και βρήκαν και αυτοί επιθετική παραγωγή αλλά ταυτόχρονα δεν κατάφεραν να περιορίσουν τους αντιπάλους τους, η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 30-17.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Easy Education να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος (κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου) αλλά ταυτόχρονα παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης και δεν κατάφεραν να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες του Στεργίου να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας έως το τέλος παίρνοντας τελικά την Νίκη.