37 - 45

31/03/2024 21:30 Commercial League D 23/24 16 40'

Ellaktor1209051137
Openbet1007111745

Άλλη μια σημαντική νίκη στο δρόμο προς την τετράδα της Commercial League D πέτυχε η ομάδα της OPENBET νικώντας με 37-45 την ομάδα της ΕΛΛΑΚΤΩΡ, βελτιώνοντας έτσι το ρεκόρ της σε 8-5. Η ομάδα του ΕΛΛΑΚΤΩΡ με ρεκόρ 3-7 αντιθέτως βλέπει την τετράδα να απομακρύνεται οριστικά και θα έχει δύσκολο μονοπάτι στα play off.

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας, κάτι που αποδεικνύει και το χαμηλό σκορ, όμως είχε πολύ πάθος και συναρπαστική εξέλιξη.

Το παιχνίδι είχε δύο πρόσωπα. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του ΕΛΛΑΚΤΩΡ κατάφερε με την άμυνα ζώνης να απορυθμίσει σε μεγάλο βαθμό την επίθεση των αντιπάλων της και με τον Ματθαίο πρωταγωνιστή στην επίθεση, όπου πέτυχε τους 12 από τους 21 πόντους της ομάδας του, να διατηρήσει ένα μικρό προβάδισμα. Η OPENBET βασίστηκε κυρίως στα τρίποντα και με χαμηλά ποσοστά είδε την αντίπαλο της να προηγείται με 21-17 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη όμως το σκηνικό άλλαξε. Η OPENBET μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι γυρίζοντας την άμυνα της σε man to man, έβγαλε πολύ ενέργεια σε άμυνα και με καλύτερη κυκλοφορία έτρεξε ένα σερί 0-9 που την έφερε μπροστά με 21-26. Ο ΕΛΛΑΚΤΩΡ αντέδρασε κάπως μειώνοντας σε 26-28 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά νευρικές μέχρι το 35, με το σκορ στο 33-34, όμως τα τρίποντα των Κατσάνου και Γκανάτσιου έγειραν οριστικά το παιχνίδι υπέρ της OPENBET!

Μπλάντας, Γκανάτσιος και Σέργης οι κακύτεροι για τους νικητές, Ματθαίος και Ιωαννίδης για τον ΕΛΛΑΚΤΩΡ.