18/03/2018 16:00 Super League B 17/18 40'

Elpen2315162175
Βιοιατρική1312081043

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Πολύ εύκολα ξεπεράστηκε το εμπόδιο της Βιοϊατρικής και έτσι η ομάδα της ELPEN το απόγευμα της Κυριακής 18/03 πήρε το ροζ φύλλο του αγώνα και παρέμεινε στην 2η θέση της Super league Β κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την λειψανδρία των αντιπάλων τους και σε συνδυασμό  με την πολύ καλή εμφάνιση τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση πήραν μια μεγάλη διαφορά από την αρχή και κλείδωσαν  εύκολα το ματς.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους παίχτες της ELPEN να μπαίνουν πολύ συγκεντρωμένοι στο πλάνο τους και με τον Μανωλιάδη να είναι σε πολύ καλή μέρα. Τόσο ο play maker όσο και οι υπόλοιποι παίχτες έψαχναν τον ψηλό της ομάδας κάτω από την ρακέτα και με δικούς του 6 πόντους το σκορ έγινε 8 – 2. Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύονταν παρά πολύ να ανακόψουν τον εξαιρετικό ρυθμό των αντιπάλων τους και μετά βίας κατάφερναν να διατηρούν την διαφορά στους 10. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως περίπου στο 8ο λεπτό το σκορ ήταν 19 – 10 υπέρ των γηπεδούχων έχοντας και 7 ασίστ! Έτσι το δεκάλεπτο τελείωσε με την ELPEN να προηγείται με 23 – 13.

Στην 2η περίοδο το σκηνικό ήταν ακριβώς το ίδιο. Οι φιλοξενούμενοι σε παθητικό ρόλο αδυνατούσαν να περιορίσουν τους αντιπάλους τους μιας και η άμυνα ζώνης που είχαν επιλέξει ήταν πολύ στατική. Επιθετικά υπήρχε τρομερό πρόβλημα και ο μόνος που μπόρεσε να απειλήσει κυρίως μέσα στο ζωγραφιστό ήταν ο Παππάς. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με τον Μανωλιάδη να εξακολουθεί να είναι η βασική επιθετική αιχμή για την ομάδα του. Το ημίχρονο λοιπόν τελείωσε με την ομάδα της ELPEN να συνεχίσει να προηγείται με 38 – 25.

Στην 3η περίοδο η διαφορά ξέφυγε. Η κούραση άρχισε να είναι κάτι παραπάνω από ορατή για την ομάδα της Βιοϊατρικής ενώ το πρόβλημα του σκοραρίσματος έμοιαζε να είναι άλυτο. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι όλοι οι πόντοι που πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι ήταν 8 εκ των οποίων οι 4 από τον Γιαννακά. Οι γηπεδούχοι από ένα σημείο και μετά έπαιξαν χωρίς πίεση με τον Κοκκινίδη να είναι μαζί με τον Μανωλιάδη κυρίαρχοι κάτω από την ρακέτα. Έτσι το σκορ στο 30 λεπτό ήταν 54 – 33 υπέρ της ELPEN.

Στην τελευταία περίοδο όλα είχαν κριθεί. Οι φιλοξενούμενοι πάλευαν να ρίξουν την διαφορά αλλά η πολύ σπουδαία προσπάθεια τόσο του Γιαννακά όσο και του Παππά δεν είχαν αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν πιστοί στο πλάνο τους και τα τρίποντα των Τριανταφύλλη,Κοσκινά Γ και Κοκκινίδη διεύρυναν σημαντικά την διαφορά με αποτέλεσμα το σφύριγμα της λήξης να βρει την ELPEN νικήτρια με σκορ 75 – 43.

Για τους νικητές φανταστική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μανωλιάδης με 25 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ για την ομάδα της Βιοϊατρικής οι μόνοι που ξεχώρισαν ήταν ο Γιαννακάς με 21 και ο Παππάς με 14 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές : Μακρής, Δελδήμος.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Κοκκινίδης Γιώργος (Παίχτης ELPEN) : “Ήταν ένα καλό παιχνίδι για μας. Δοκιμάσαμε κάποια καινούργια πράγματα ούτως ώστε να τρέξουμε. Μας βγήκαν κάποιες ωραίες φάσεις. Συνεχίζουμε παρακάτω. Καλή συνέχεια.”

Γιαννακάς Ιάκωβος (Παίχτης Βιοΐατρικής) : “Προσπαθήσαμε. Ήμασταν 6 άτομα με μια αλλαγή. Τα παιδιά ήταν υπερπλήρης. Είπαμε να παίξουμε και να το ευχαριστηθούμε και ότι βγει. Νομίζω ότι τηρουμένων των αναλογιών τα πήγαμε πολύ καλά. Ευχαριστούμε πολύ.”