73 - 54

23/04/2017 16:00 League B1 16/17 40'

Elpen1719191873
Mytilineos181518354

Στο παιχνίδι της 18ης Αγωνιστικής μεταξύ της ELPEN και του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορώνεται στο τελικό 73 – 54.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3 – 2. Στο επιθετικό κομμάτι οι παίκτες και από τις δύο πλευρές μπήκαν με καλά πατήματα στο παρκέ, επέλεξαν κυρίως οργανωμένες επιθέσεις και έδειξαν υπομονή, έμειναν κοντά και το σκορ ήταν 7 – 7 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι είχαν 3 σερί τρίποντα από τους Μπερδεμπέ Α., Αθανασούλια Σ. και Κανελλόπουλου Κ. και πήραν προβάδισμα 2 κατοχών, με τον ρυθμό του αγώνα να ανεβαίνει, τις δύο ομάδες να παίζουν καλές αλλά καθαρές άμυνες αλλά οι γηπεδούχοι με 8 σερί πόντους του Μανωλιάδη Λ. στα τελευταία 2 λεπτά έκλεισαν την περίοδο με σκορ 17 – 18.

Σο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι οι παίκτες μπήκαν ζεστοί και χαρακτηρίστηκαν από σωστές τελικές επιλογές, αλλά η Elpen με assist του Βλασόπουλου Μ. και εύστοχο τρίποντο του Ζορμπά Θ. πέρασε μπροστά στο σκορ το οποίο ήταν 25 – 23 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι δύο αντίπαλοι άρχισαν να βασίζονται περισσότερο σε isos επιθετικά αλλά διατήρησαν πολύ καλά ποσοστά, έμειναν κοντά αλλά και πάλι οι γηπεούχοι με διαδοχικές assist του Χάλαρη Γ. και καλάθια του Μανωλιάδη Λ. στα τελευταία 2 λεπτά έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 36 – 33.

Στο 3ο Δεκάλεπτο και πάλι οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έπαιξαν καλό και καθαρό μπάσκετ, με πολύ καλή κυκλοφορία και κίνηση μακριά από την μπάλα, έχοντας παράλληλα καλή παραγωγή από assist και παρέμειναν κοντά με το σκορ να είναι 43 – 43 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά η Elpen με 2 διαδοχικά τρίποντα των Μανωλιάδη Λ. και Ζορμπά Θ. ολοκλήρωσε ένα run 8 – 0 και πήρε προβάδισμα 3 κατοχών, αλλά οι αντίπαλοι της αντέδρασαν άμεσα και πιέζοντας και πάλι το τέμπο με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών μετά από ριμπάουντ με αιχμή τους Μπερδεμπέ Α., Αθανασούλια Σ. και Κανελλόπουλο Κ. κατάφεραν να μειώσουν σε μία κατοχή με την περίοδο να κλείνει τελικά με σκορ 55 – 51.

Στο 4ο Δεκάλεπτο οι άμυνες ήταν πιο δυνατές από την αρχή, αλλά οι γηπεδούχοι και πάλι με 2 σερί τρίποντα από τους Ζορμπά Θ. και Μανωλιάδη Λ. ανέβασαν την διαφορά στους 10 πόντους, με τους παίκτες του Μυτιληναίου να αρχίζουν να αντιμετωπίζουν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα, να παρουσιάζουν σημάδια κόπωσης και να μένουν χωρίς καλάθι για 8 (!) λεπτά, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στους 15+ πόντους, η ομάδα της Elpen να κυριαρχεί και στις δύο πλευρές του γηπέδου, παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μανωλιάδης Λ. με 36 (3) και Ζορμπάς Θ. με 19 (5), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Κανελλόπουλος Κ. με 17 (2) και Μπερδεμπές Α. με 14 (1) πόντους αντίστοιχα.