53 - 56

26/11/2016 15:30 League B1 16/17 40'

Elpen15218953
DHL206161456

Σε έναν αγώνα μεταξύ της ELPEN και της DHL, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και απέσπασαν μία δύσκολη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53 – 56.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν οι άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια, βασίστηκαν όμως κυρίως σε προσωπικές ενέργειες, κάνοντας αρκετά αβίαστα λάθη, το παιχνίδι σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, αλλά τους παίκτες της Elpen να έχουν καλύτερα πατήματα και να παίρνουν προβάδισμα 2 κατοχών με το σκορ να είναι 10 – 8 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια οι παίκτες της DHL δυνάμωσαν την άμυνα τους και άρχισαν να πιέζουν για αιφνιδιασμούς, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν με το παιχνίδι να συνεχίζει σε πιο γρήγορο τέμπο, την DHL να περνάει μπροστά και να παίρνει διάβασμα 3 κατοχών και η περίοδος να κλείνει με σκορ 15 – 20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές επιθετικά στα πρώτα λεπτά, με δυνατές όμως άμυνες, η Elpen ευνοήθηκε και με πρωταγωνιστές τους Τοτομή Σ. και Μανωλιάδη Λ., ξαναπήρε το προβάδισμα, με τους αντιπάλους της να έχουν κολλήσει επιθετικά και το σκορ στα πρώτα 4 λεπτά να είναι 23 – 22. Στην πορεία η DHL συνέχισε να έχει βιαστικές τελικές επιλογές και να μην έχει καλή κυκλοφορία της μπάλας, σε αντίθεση με την ELPEN η οποία είχε καλό spacing και ρυθμό με αποτέλεσμα να διατηρήσει προβάδισμα 2–3 κατοχών, με τον Μανωλιάδη Λ. να κουβαλάει επιθετικά την ομάδα του και το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 36 – 26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν την άμυνα τους σε 1–4 στον Μανωλιάδη Λ. (ο οποίος έκατσε στον πάγκο με 3 φάουλ στα πρώτα 2 λεπτά), έβγαλε διαδοχικές άμυνες και με 3 διαδοχικά τρίποντα μείωσε στα πρώτα 3 λεπτά σε έναν πόντο, με τους γηπεδούχους να μην έχουν σκοράρει στα πρώτα 5 λεπτά και το σκορ να είναι 36 – 35. Στο δεύτερο μισό της περιόδου ο Μανωλιάδης Λ. επανήλθε στον αγωνιστικό χώρο, με την DHL και πάλι να παίζει άμυνα 1–4 πάνω του, αλλά και επιθετικά να αρχίζει να βελτιώνει τις αποστάσεις και τις τελικές επιλογές της, με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα με τις δύο ομάδες να παίζουν πολύ δυνατές άμυνες, τα ποσοστά να πέφτουν, ο Παπαδάκης Θ. της DHL να βγαίνει από το παιχνίδι με 5 φάουλ και η περίοδος να κλείνει με σκορ 44 – 42.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια, αλλά ο Μπουτσικάκης Π. πήρε φωτιά και με 2 (κρίσιμα) σερί τρίποντα ξαναέδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στα πρώτα 2 λεπτά, ενώ στην συνέχεια η DHL συνέχισε να βρίσκει λύσεις τόσο από τον Μπουτσικάκη Π. όσο και από τον Χαλατσιάδη Β. και να δείχνει υπομονή και συγκέντρωση, σε αντίθεση με την ELPEN η οποία μην μπορώντας να σημαδέψει τον Μανωλιάδη Λ. βασίστηκε σχεδόν αποκλειστικά σε στατικά σουτ 3 πόντων, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοί της να διατηρήσουν προβάδισμα 1–2 κατοχών (σημαδεύοντας το ζωγραφιστό) και το σκορ να είναι 49 – 54 με 2 λεπτά για λήξη και 51 – 54 με 1 λεπτό για λήξη και κατοχή για ELPEN. Στην συγκεκριμένη κατοχή οι γηπεδούχοι ευστόχησαν με προσπάθεια του Κοσκινά Γ. με αποτέλεσμα το σκορ να διαμορφωθεί σε 53 – 54 με 45” και κατοχή για DHL, στην οποία ο Χαλατσιάδης Β. τράβηξε φάουλ, ευστόχησε στην πρώτη βολή, αστόχησε στην δεύτερη αλλά οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να συγκρατήσουν το ριμπάουντ με αποτέλεσμα η DHL να διατηρήσει την κατοχή με 25” και το σκορ 53-55. Στην συγκεκριμένη κατοχή ο Καρμογιάννης Κ. αυτή την φορά τράβηξε φάουλ, ευστόχησε στην μία βολή με το σκορ να είναι 50 – 56 με 18” για λήξη και κατοχή για ELPEN, στην οποία οι γηπεδούχοι είχαν 2 ευκαιρίες από τη γραμμή των 3 πόντων από τον Κοσκινά Γ. αλλά τελικά η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι με αποτέλεσμα η DHL να πάρει τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τοτομής Σ. με 19 (2) και Μανωλιάδης Λ. με 18 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μπουτσικάκης Π. με 15 (5) και Χαλατσιάδης Β. με 9 πόντους αντίστοιχα.