51 - 47

06/06/2018 20:15 Play Off Major Super League 17/18 40'

Elpen1511141151
Loreal0910082047

Την πρόκριση στο τελικό πανηγύρισε η Elpen που επικράτησε της Loreal με 51-47 κι έτσι ζευγαρώνοντας τις νίκες της θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το τρόπαιο ενάντια στην Kpmg. Από την άλλη, η Loreal θα συμμετάσχει στον μικρό τελικό ενάντια στον Μυτιληναίο, προσπαθώντας να κλείσει ιδανικά την σεζόν, παίρνοντας την 3η θέση.

Η Loreal ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, παίρνοντας ένα αρχικό προβάδισμα με 0-4. Το ρόδι για την Elpen το έσπασε ο Τριανταφύλλης με τρίποντό του κι από εκείνο το σημείο και μετά, με την ομάδα να βρίσκει ρυθμό πήρε το προβάδισμα.  Μάλιστα με ένα μίνι σερί 5-0 προς το τέλος του δεκαλέπτου, έφτασε την διαφορά στο +8 (15-7), με τον Δασκαλάκη να κλείνει την περίοδο για το 15-9. Στην 2η περίοδο, 2 γρήγορα καλάθια από Τριανταφύλλη και Ζορμπά, έστειλαν την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (20-9). Η Loreal προσπάθησε να αντιδράσει, παίζοντας εξαιρετική άμυνα, αλλά έχοντας ακόμα προβλήματα στην επίθεση, δεν κατάφερε να μειώσει περισσότερο την διαφορά από το 20-13. Ο Ζορμπάς με τρίποντο, έσπασε την αφλογιστία 5 λεπτών, κάνοντας το 23-13, αλλά η Loreal στηριζόμενη στα επιθετικά της ριμπάουντ , μείωσε σε 25-19. Εν τέλει, μια βολή του Τριανταφύλλη έστειλε τις 2 ομάδες στην ανάπαυλα με το σκορ στο 26-19.

Η 3η περίοδος ξεκίνησε με το πρώτο εύστοχο σουτ εντός πεδίας από τον Μανωλιάδη, ύστερα από 5 άστοχες προσπάθειες για το 29-19. Η Elpen κατάφερνε να διατηρεί την διαφορά σε αυτά τα επίπεδα, αλλά το 4ο φάουλ του Τριανταφύλλη τόσο νωρίς, πήγε να ταράξει την ηρεμία της, μπερδεύοντας την επιθετικά η απουσία του. Παρόλα αυτά η Loreal με την επιθετική της δυστοκία να συνεχίζεται, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί αυτή την συνθήκη, με τους γηπεδούχους τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 5-0 στο τέλους του δεκαλέπτου, να κάνουν το 40-27, δίνοντας τους τεράστιο πλεονέκτημα.

Στα πρώτα δύο λεπτά της τελευταίας περιόδου, η Loreal έδειξε ότι έχει ακόμα ζωή και με ένα γρήγορο 6-0, έκανε το 40-33. Δεν έμεινε μάλιστα εκεί και σταδιακά κάλυψε σχεδόν όλη την απόσταση, φτάνοντας με καλάθι του Αξαμπανόπουλου την διαφορά στους 2 (46-44) κάνοντας το ματς ροντέο στα τελευταία 3 λεπτά. Ακολούθησαν κακές επιλογές εκατέρωθεν, με την Elpen να είναι στο τελευταίο λεπτό μπροστά με 47-44. Ο Λουγιάκης στα 40΄΄ έχασε την ευκαιρία να φέρει στα ίσα το παιχνίδι, αστοχώντας σε τρίποντο, πράγμα που ο Τριανταφύλλης δεν άφησε ανεκμετάλλευτο. Ευστοχώντας αυτός για τρεις, διαμόρφωσε το 50-44 και με 20΄΄ να μένουν πλέον, ουσιαστικά έδωσε την χαριστική βολή στους αντιπάλους του. Γεγονός που επαληθεύτηκε καθώς το τρίποντου που επιχείρησε ο Πολυχρονίδης δεν βρήκε τον στόχο. Έτσι, το τέλος βρήκε την Elpen να παίρνει ροζ φύλλο και πρόκριση στον μεγάλο τελικό με 51-47 τελικά.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Τριανταφύλλης με 15π, 3ασίστ και 6 ριμπ., ενώ κι ο Βλασσόπουλος τελείωσε διψήφιος με 12π. . Από την πλευρά της Loreal, ο Λουγιάκης έκανε double-double με 11π. και 10ριμπ., ενώ αντίστοιχες επιδόσεις είχε κι ο Αξαμπανόπουλος με 13π. και 9ριμπ.

Διαιτητές : Γιακείμη, Μακρής