60 - 66

16/03/2019 17:00 Elite League 18/19 15 40'

Elpen165251460
Τοξότης152491866

Στον Αγώνα της 15ης Αγωνιστικής μεταξύ της ELPEN και του ΤΟΞΟΤΗΣ ΠΕΥΚΗΣ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 60 – 66.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν γρήγορο τέμπο και έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς, τα ποσοστά σχετικά καλά και το σκορ ήταν 9 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι είχαν σαφώς καλύτερη παραγωγή από assist (με 7 στην περίοδο) αλλά ο ΤΟΞΟΤΗΣ βρήκε και αυτός λύσεις, οι δύο ομάδες έμειναν κοντά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 16 – 15.

Στο 2ο Δεκάλεπτο του αγώνα οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να παίζουν οργανωμένο, καθαρό και ανταγωνιστικό μπάσκετ, με τον ΤΟΞΟΤΗ να ξεκινάει καλύτερα με σερί 6 – 0 παίρνοντας προβάδισμα 2 κατοχών στα πρώτα 5 λεπτά, η ELPEN αντίμετώπισε σοβαρό επιθετικό πρόβλημα σε όλη την διάρκεια της περιόδου με αποτέλεσμα να δει την διαφορά να ξεφεύγει και το σκορ διαμορφώθηκε σε 21 – 38 στο τέλος του ημιχρόνου. Στο 2ο Ημίχρονο παρόλα αυτά με το καλημέρα οι γηπεδούχοι μπήκαν με καλύτερα πατήματα και με πολύ καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και παραγωγή από assist έκαναν δικό τους εντυπωσιακό run 14 – 3, με τους παίκτες του ΤΟΞΟΤΗ να δείχνουν σημάδια χαλάρωσης με πολλά αβίαστα λάθη και το σκορ έγινε 35 – 41 στα πρώτα 5 λεπτά του 3ου Δεκαλέπτου, με τις άμυνες να δυναμώνουν και να κυριαρχούν στην πορεία, αλλά η ELPEN συνέχισε να ροκανίζει την διαφορά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 46 – 48.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα και διάθεση και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ο ΤΟΞΟΤΗΣ ξαναβρήκε ρυθμό και καθαρό μυαλό με αποτέλεσμα να ξεκινήσει με σερί 2 – 8 και το σκορ ήταν 51 – 58 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι παίκτες της ELPEN έδειξαν μαχητικότητα και διάθεση έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να μειώσουν κάτω από 2 κατοχές και να γυρίσουν το παιχνίδι, με αποτέλεσμα η ομάδα του ΤΟΞΟΤΗ να διατηρήσει μία διαφορά 2 -3 κατοχών και να πάρει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μανωλιάδης Λ. με 19 (2) και Γιαννόπουλος Κ. με 14 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κεράτσας Κ. με 17 και Ασημάκης Ν. με 13 (3) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Τηγάνης Ι., Δαλέκος Κ.