57 - 66

27/01/2019 15:00 Elite League 18/19 10 40'

Elpen1417131357
Deree241914966

Στον Αγώνα της 10ης Αγωνιστικής μεταξύ της ELPEN (οι οποίοι αγωνίστηκαν με σοβαρές απουσίες) και του DEREE, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 57 – 66.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες σε οργανωμένες επιθέσεις και προτίμησαν τα μακρινά σουτ αλλά είχαν χαμηλά ποσοστά, το DEREE με διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ πήρε διαφορά 6 πόντων αλλά με 2 σερί καλάθια του Μανωλιάδη Λ. το σκορ έγινε 6 – 9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι άσκησαν press, έβγαλαν διαδοχικές άμυνες, τις μετέτρεψαν σε καλάθια σε αιφνιδιασμούς και ανέβασαν την διαφορά σε 3 κατοχές, με τους αντιπάλους τους να μην αντιδρούν καλά στο press και είδαν την περίοδο με assist του Ντούρισιτς Φ. και τρίποντο του Αντωνόπουλου Φ. να κλείνει με σκορ 14 – 24.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ορθολογικό, καθαρό και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες της ELPEN να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της 4ης περιόδου, σε ένα σημείο μείωσαν σε 6 πόντους και δεν άφησαν την διαφορά γενικώς να ανέβει πάνω από 14 πόντους και τους παίκτες του DEREE να επιβάλουν έως το τέλος γρήγορο ρυθμό, διατήρησαν σταθερή διαφορά 3+ κατοχών στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και με σαφώς περισσότερες δυνάμεις στα πόδια τους και πολυπρόσωπη επιθετική παραγωγή πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μανωλιάδης Λ. με 21 (1) και Βλασσόπουλος Μ. με 14, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι  Κουβούσης Σ. με 13 και Γερόνικος Π. με 8 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μαλανδρής Χ., Δαλέκος Κ.