41 - 47

24/07/2023 21:30 Play Off Summer League 22/23 40'

Enesel76101841
Tsakos Group121491247

Στον αγώνα μεταξύ της Enesel και της Tsakos Group οι φιλοξενούμενοι ανακηρύχθηκαν πρωταθλητές με σκορ 41-47.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης σε έναν αγώνα όπου ο ρυθμός ήταν κανονικός. Η ομάδα η οποία ξεκίνησε καλύτερα ήταν η φιλοξενούμενη η οποία σε αντίθεση με την αστοχία των αντιπάλων της, έκανε σωστές επιθετικές επιλογές και προηγούταν με 0-7 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στην πορεία ωστόσο οι γηπεδούχοι βελτιώνοντας την απόδοσή τους πίεσαν αμυντικά και μείωσαν αρχικά σε 6-8 που έγινε 7-12, το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να έχουν καλύτερη απόδοση από τους αντιπάλους τους οι οποίοι έδειχναν βιασύνη και ήταν στο -8 στα μισά της περιόδου (9-17). Στο υπόλοιπο του ημιχρόνου, κάποιες προσπάθειες 3 πόντων από την πλευρά της Tsakos Group βρήκαν το στόχο και τους βοήθησαν ώστε στο ημίχρονο να είναι μπροστά με νταμπλ σκορ (13-26).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η πλευρά της Enesel αποφάσισε να ισχυροποιήσει την άμυνά της και κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά έστω και λίγο. Δυστυχώς όμως για εκείνους αν και κράτησαν τους αντιπάλους τους στο μηδέν για περίπου 4 λεπτά, η παραγωγικότητά τους δεν ήταν μεγάλη και έτσι στο 25ο λεπτό του αγώνα το σκορ ήταν 17-28. Στην πορεία το περίπου ισόπαλο επιμέρους σκορ κράτησε τις ισορροπίες του αγώνα σταθερές (23-35)

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Enesel εξαπέλυσαν την αντεπίθεσή τους και κατάφεραν να μειώσουν στο 31-37 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Αυτή η άκρως ενθαρρυντική κατάσταση στον αγώνα για εκείνους δεν μπόρεσε να κρατηθεί για πολύ αφού οι παίκτες της Tsakos Group ισορρόπησαν και παίρνοντας τα επιθετικά ριμπάουντ που τους προσέφεραν νέες προσπάθειες, προστάτεψαν το προβάδισμά τους και ανακηρύχθηκαν πρωταθλητές.