22/02/2024 21:30 Super League 23/24 11 40'

Entersoft2216132172
Frezyderm1215241061

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα της ENTERSOFT στο ντέρμπυ της αγωνιστικής της Super League απέναντι στην δυνατή ομάδα της FREZYDERM με 72-61, καλύπτοντας και τη διαφορά των 7 πόντων από την ήττα της στον πρώτο γύρο. Έτσι με ρεκόρ 7-2 καλπάζει προς την κορυφή του πρωταθλήματος! Η FREZYDERM από την άλλη με ρεκόρ 3-5 έμεινε πίσω στο κυνήγι της τετράδας, πληρώνοντας την παρουσία μόνο 6 παικτών στον αγώνα.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε στην ομάδα της ENTERSOFT. Ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο η επιθετική λειτουργία της ήταν εντυπωσιακή, πέτυχε 22 πόντους με 4 τρίποντα, με την άμυνα ζώνης της FREZYDERM να μην μπορεί να την περιορίσει. Η FREZYDERM πέτυχε και εκείνη 3 τρίποντα επίσης απέναντι στη ζώνη, όμως δεν είχε άλλες καλές επιλογές για το 22-12 του δεκαλέπτου.

Η διαφορά έφτασε τους 15 πόντους (31-16) πριν η FREZYDERM αρχίσει να βρίσκει κάπως ρυθμό στην επίθεση και περισσότερη ενέργεια στην άμυνα, μειώνοντας σε 38-27 στο ημίχρονο. Μάλιστα η καλή της εικόνα συνεχίστηκε στο τρίτο εντυπωσιακό δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας 24 πόντους με 5 τρίποντα, κάνοντας την ανατροπή και φέρνοντας τον αγώνα στα ίσα (51-51).

Η ENTERSOFT όμως είχε την απάντηση. Γύρισε την άμυνα της σε man to man, ανέβασε την ένταση, έκλεψε μπάλες και μετά το 53-53 έτρεξε ένα σερί 12-0 για το 65-53 που της έδωσε οριστικά το προβάδισμα και την σπουδαία νίκη, με τη FREZYDERM να μην έχει την ενέργεια για να αντιδράσει.

Καλύτερος για τους νικητές ο Καραγιαννίδης Γεράσιμος με 24 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ακολούθησαν οι Καραγιαννίδης Σταύρος, Ραλλάκης και Μπουζούκας. Ο Χαριτόπουλος πρώτος σκόρερ του αγώνα με 29 πόντους, Παπακωνσταντίνου και Φάλαγγας ακολούθησαν σε απόδοση.