55 - 47

29/01/2024 21:30 Super League 23/24 10 40'

Entersoft201191555
SAB121291447

Ζευγάρωσε τις νίκες της η ομάδα της ENTERSOFT απέναντι στην ομάδα του Συλλόγου Υπαλλήλων Τράπεζας Αττικής κερδίζοντας με 55-47 στα πλαίσια της δέκατης αγωνιστικής της Super League. Έτσι και μετά τη νίκη της επί της GRANT THORNTON παρέμεινε ψηλά στη βαθμολογία με βλέψεις για την κορυφή. Η ομάδα του SAB πολέμησε απέναντι στους σπουδαίους αντιπάλους της, αλλά δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη, πληρώνοντας κυρίως την αστοχία της από την περιφέρεια (1/23 τρίποντα)

Δυνατά ξεκίνησαν και οι δύο τον αγώνα, με καλές επιθέσεις και αρκετή ευστοχία με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια μέχρι το 9-8 του πενταλέπτου. Η ENTERSOFT με τον Καραγιαννίδη να σκοράρει από την περιφέρεια (3 τρίποντα) έκανε γρήγορα ένα επιμέρους 11-4 παίρνοντας το προβάδισμα με 20-12, ένα προβάδισμα που δεν το ξανά έχασε.

Ο SAB πλησίασε στο -5 στην αρχή της δεύτερης περιόδου, η ENTERSOFT όμως δεν την άφησε να πλησιάσει άλλο για το 31-24 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες δώσανε βάση στην άμυνα τους με τα καλάθια να μπαίνουν με το σταγονόμετρο. Το επιμέρους 9-9 άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς πριν την τελική ευθεία.

Ο SAB πολέμησε για την ανατροπή στην τελευταία περίοδο, μένοντας κοντά στο σκορ (42-39 και 48-45), όμως η κλάση του Καραγιαννίδη και ένα τρίποντο του Αζή έδωσαν οριστικά τη νίκη στην ENTERSOFT.

Καλύτερος για τους νικητές ο Καραγιαννίδης Σταύρος  με 25 πόντους και 6 ριμπάουντ. Ακολούθησαν σε απόδοση  ο Καραγιαννίδης Σταύρος και Καραδήσογλου. Ο Βασιλάκος κορυφαίος για την SAB, αν δεν ήταν μόνο 6 παίκτες ίσως να είχαν ολοκληρώσει την ανατροπή.

Καραγιαννίδης Σταύρος (Παίκτης Entersoft)