50 - 56

06/11/2023 20:30 Super League 23/24 1 40'

SAB157111750
Entersoft810191956

Στον αγώνα της πρώτης αγωνιστικής μεταξύ της SAB και της Entersoft οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με σκορ 50-56.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξάν άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους ατομική. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος με τα 2 στρατόπεδα δεν έχουν ένα ισορροπημένο ξεκίνημα και το σκορ του πρώτου 5λέπτου να είναι 5-4. Στη συνέχεια ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έμειναν άποντοι για 3 λεπτά όπου οι αντίπαλοι τους το εκμεταλέυτηκαν και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 15-8 μπροστά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα συνέχισε να είναι γρήγορος με τα μαρκαρίσματα να είναι σκληρά. Η διαφορά όμως ήταν ότι οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 6 πόντων κατέβασαν τη διαφορά στο -3 στα μισά της περιόδου (17-14). Στο υπόλοιπο του ημιχρόνου, οι άμυνες έπαιξαν καθοριστικό ρόλο και τους γηπεδούχους να κρατούν τη διαφορά σταθερή στο 22-18.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες της Entersoft αντεπιτέθηκαν και προβάλλοντας ταυτόχρονα και μια σκληρή άμυνα πήραν κεφάλι στο σκορ με 25-26 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με την Entersoft να προηγείται και τους γηπεδούχους να είναι σταθερά κοντά στο σκορ (33-37).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα τα 2 στρατόπεδα έδειχναν ισοδύναμα κάτι που αντικατοπτρίστηκε στο πίνακα του σκορ καθώς με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη το σκορ ήταν 37-41. Στα επόμενα λεπτά τα πολλά φάουλ που έκαναν και οι 2 πλευρές ευνόησαν την ομάδα που βρισκόταν μπροστά που κατάφερε να πάρει και τη νίκη.