45 - 50

22/11/2022 20:30 Group B 22/23 4 40'

Entersoft31915845
The Newtons101781550

Στον Αγώνα της 4ης αγωνιστικής μεταξύ της  Entersoft και της The Newtons οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 45-50.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 πλευρών επιστράτευσαν άμυνα ζώνης με σκοπό να αντιμετωπίσουν τις οργανωμένες επιθέσεις. Στην πράξη οι παίκτες ήταν άστοχοι με την μόνη ομάδα που να καταφέρνει να βρει σκορ ήταν η φιλοξενούμενη και το σκορ ήταν 0-5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, το ίδιο σκηνικό παρέμεινε με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να σημειώσουν μόλις 1 καλάθι και να μένουν πίσω στο σκορ  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 3-10.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Entersoft ξεκίνησαν καλύτερα και με ένα τρίποντο έδειξαν την διάθεση τους όπου κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 2 πόντους και το σκορ ήταν 12-19 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν σκορ μέσα από γκολ φάουλ ενώ οι γηπεδούχοι με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 22-27.

Στην αρχή του 2ου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν και αργότερα πέρασαν μπροστά και το σκορ ήταν 34-29 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, όμως απάντησαν οι παίκτες της The Newtons, κόβοντας το αντίπαλο σερί και όντας σε θέση να διεκδικήσουν την νίκη με την περίοδο να κλείνει με σκορ 37-35.

Στο τελευταίο κομμάτι, οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και αυτό έδινε χαρακτήρα θρίλερ στον αγώνα αφού ήταν δύσκολο να μαντέψει κάποιος ποια ομάδα θα έπαιρνε το ρόζ φύλλο αγώνα  και το σκορ ήταν 39-40 με 5 λεπτά να απομένουν για την λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα η ομάδα που τελικά έδειξε την λιγότερη κούραση ήταν η φιλοξενούμενη, που βρήκε τις λύσεις μπροστά και πανηγύρισε στο τέλος.