72 - 39

26/11/2021 21:30 Commercial League A 21/22 4 40'

Entersoft1626121872
The Newtons71316339

Στον Αγώνα της 4ης Αγωνιστικής μεταξύ της  ENTERSOFT και των THE NEWTONS οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 72 – 39.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα είδαμε γρήγορο μπάσκετ με αρκετές εναλλαγές της μπάλας ωστόσο οι επιθέσεις θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ως βιάστηκες. Αμυντικά και οι δύο ομάδες βγάλανε ενέργεια παίζοντας man to man στο μεγαλύτερο μέρος του παρκέ. Η γηπεδούχοι παίζοντας πιο οργανωμένα κατάφεραν να επιβληθούν με 16 – 7 στην πρώτη περίοδο του αγώνα εκμεταλλευόμενοι σε ένα σημείο και την αστοχία των αντιπάλων τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να τρέξουν προς το καλάθι παρά τις πιεστικές άμυνες. Οι γηπεδούχοι συγκεκριμένα κατάφεραν να δημιουργήσουν ωραίες φάσεις και να διεισδύσουν ανάμεσα στην άμυνα των αντιπάλων τους σημειώνοντας μερικά όμορφα καλάθια. Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι δε βρισκόντουσαν στην καλύτερή τους μέρα και για ακόμα μία φορά δυσκολεύτηκαν να βρουν το ρυθμό τους ανοίγοντας την ψαλίδα της διαφοράς σε 42 – 20 για το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού η αγωνιστική εικόνα των δύο ομάδων δεν παρουσίασε κάποιες ουσιαστικές αλλαγές. Οι γηπεδούχοι κυριαρχούσαν το παιχνίδι και έχοντας ρυθμό μέχρι το τέλος του παιχνιδιού όχι μόνο να συντηρήσουν και αλλά και να αυξήσουν την διαφορά που είχαν πάρει στο πρώτο ημίχρονο. Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι που εμφανώς δεν μπόρεσα να δώσουν τον καλύτερο τους εαυτό δεν εγκατέλειψαν το παιχνίδι. Μέχρι και την τελευταία στιγμή παρά τα σημάδια της εμφανής κούρασης στα πόδια των παικτών έδειξαν μαχητικότητα ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με σκορ 72 – 39.

Διαιτητές: Καλόγριας, Ρούτσης