50 - 49

06/04/2023 21:30 Commercial Cup 22/23 2 40'

Erma First197101450
Enesel111091949

Στον αγώνα μεταξύ της Erna First και τις Enesel οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με σκορ 50-49.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν  man to man ενώ οι αντίπαλοί τους, ζώνη για να προσαρμοστούν καλύτερα τα γκολ του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα ήταν γηπεδούχος που με ένα σερί 9 πόντων χάρη στην καλή ευστοχία τους έβαλε τις βάσεις για τη συνέχεια. Δέχτηκε μια απάντηση 4 πόντων η οποία διαμόρφωσε το 9-4 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια έχοντας καλή κυκλοφορία της μπάλας και πάσες κατάφεραν να αυξάνουν τη διαφορά από τους αντιπάλους τους και να προηγούνται με 19-11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο αν και η Enesel ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα δεν κατάφερε να φανεί ιδιαίτερα ανταγωνιστική με το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 20-15. Στο υπόλοιπο όμως κρατώντας τα ίδια επίπεδα απόδοσης κρατούσε την επιθετική παραγωγικότητα των αντιπάλων της σε χαμηλά επίπεδα και μέχρι να φτάσουμε στο ημίχρονο είχε κατεβάσει τη διαφορά στους 5 πόντους  (26-21).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Erma First εμφανίστηκαν στο παρκέ με μεγαλύτερα ποσά ενέργειας καθώς έμπαιναν στον αιφνιδιασμό με επιτυχία έχοντας σαν αποτέλεσμα στο 25o λεπτό του αγώνα να βρίσκονται μπροστά με 34-23. Στην πορεία, ωστόσο η Enesel είδε τον κίνδυνο το παιχνίδι να ξεφύγει και αντέδρασε επιτρέπoντας στους αντιπάλους στο σκοράρουν μόλις 2 πόντους και να κατεβάσουν τη διαφορά σε απόσταση 2 καλαθιών (36-30).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, εκεί που θα κρινόταν η τύχη του αγώνα οι γηπεδούχοι κατάφερναν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα κρατώντας το επιμέρους κος ισορροπημένα επίπεδα και έχοντας για σύμμαχο το ρολόι. Έτσι το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 42 37. Στα κρίσιμα που δεν τα λεπτά ωστόσο οι παίκτες σαν εσέλ είχαν ένα σερί 5 πόντων που Έφερε το σκορ ισόπαλο στους 41 πόντους. Οι παίκτες της ερμά first πήραν το προβάδισμα 2 φορές αλλά οι παίκτες της ένα σελ με μια μεγάλη αντεπίθεση έφεραν το σκορ στο 46 49. από εκείνο το σημείο όμως δεν κατάφεραν να έχουν τη σωστή συγκέντρωση και αποτελεσματικότητα και είδαν τους αντιπάλους τους να παίρνουν τη νίκη χάρη σε ένα σερί 4 πόντων.