60 - 64

19/05/2018 15:30 Play Off Minor Elite League 17/18 40'

EY1620141060
Motor Oil1525071764

Σε ένα ματς για την 5η θέση, οι 2 ομάδες κυνηγούσαν να κλείσουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την χρονιά. Αυτό το κατάφερε η Motor Oil που επικράτησε δύσκολα της ΕΥ με 64-60 κι έτσι κατέλαβε την 5η θέση, ενώ η ΕΥ περιορίστηκε στην 6η θέση των Play-off για την Minor Elite League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Motor Oil να προσπαθεί να τρέξει σε κάθε ευκαιρία, με συνέπεια να πάρει προβάδισμα 6 πόντων (3-9). Η ΕΥ όμως αντέδρασε και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με 13-11. Ένα προβάδισμα που το κράτησε μέχρι και το τέλος της περιόδου, έστω κι αν αυτό ήταν ισχνό (16-15). Στο 2ο δεκάλεπτο και με την άνοδο του Μαργέτη, η ομάδα των διυλιστηρίων πήρε προς στιγμήν ξανά το προβάδισμα, αλλά το 3ο φάουλ του Μαργέτη που τον καθήλωσε στον πάγκο, έριξε τον ρυθμό της ομάδος του ξανά. Έτσι, η ΕΥ με τον Κοκαράκη να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες,πέρασε μπροστά ξανά με 24-23. Ακολούθησε εκατέρωθεν βομβαρδισμός τριπόντων, με την Motor Oil όμως να χαμογελάει με το 36-40 υπέρ της στο τέλος του ημιχρόνου.

Με την επάνοδο των ομάδων από την ανάπαυλα οι τυπικά φιλοξενούμενοι, κατάφεραν να φτάσουν την διαφορά έως και το +9 (38-47), αλλά η ΕΥ γύρισε το παιχνίδι μέσα σε 3 λεπτά και με ένα σερί 12-0, κατάφερε να κλείσει μπροστά την 3η περίοδο  με 50-47. Εκεί, η Motor Oil με 2 καλάθια από Κωστάκη και Τσόγκα, προηγήθηκε με 50-52 κι ουσιαστικά εκτός από μια φάση, δεν γύρισε ποτέ πίσω το κεφάλι. Το καλάθι του Μαργέτη 1’30΄΄ πριν την λήξη που διαμόρφωσε το 58-64, έμελλε να είναι και το καθοριστικό, καθώς η ΕΥ λόγω λαθών και χαμένων βολών έως το τέλος, έχασε κάθε ευκαιρία για την νίκη. Έτσι, η Motor Oil πήρε το ροζ φύλλο και την 5η θέση μαζί.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Σοφός, που θύμισε τον παλιό καλό εαυτό του με 17π., σε ένα γήπεδο που κατά το παρελθόν έχει μεγαλουργήσει. Σπουδαίο ματς κι από τους Τσόγκα και Μαργέτη που αμφότεροι  έκαναν double-double. Στην αντίπερα όχθη, ο Συμπούρας έκανε θραύση κάτω από τα καλάθια με 15π και 19ριμπ., πραγματοποιώντας το εντυπωσιακό 30 στο ranking.

Διαιτητές : Γιακείμη, Τηγάνης