37 - 47

22/01/2017 16:00 League C1 16/17 40'

Factoring Triple G10109837
Βιοιατρική151211947

Σε έναν αγώνα μεταξύ της FACTORING TRIPLE G και της ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗΣ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 37 – 47.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 3– 2, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο, αλλά με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, τις δύο ομάδες να χαρακτηρίζονται από χαμηλά ποσοστά στα πρώτα λεπτά αλλά να μένουν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 6– 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, με τους γηπεδούχους να αρχίζουν να κάνουν αρκετά αβίαστα λάθη, τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν ρυθμό απέναντι στην ζώνη (έχοντας καλή παραγωγή από assist), με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα 3 κατοχών και η περίοδος τελικά να κλείσει με σκορ 10 – 15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο από την αρχή οι γηπεδούχοι με πιο καθαρό μυαλό, βγάζοντας διαδοχικές άμυνες και μειώνοντας σε μία κατοχή, αλλά και τους φιλοξενούμενους σιγά σιγά να αρχίζουν να πιέζουν για αιφνιδιασμούς αλλά να κάνουν και πολλά αβίαστα λάθη, σε αντίθεση με την ομάδα της Triple G η οποία έδειξε υπομονή, επέλεξε σετ επιθέσεις και κατάφερε να ισοφαρίσει στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια οι άμυνες και από τις δύο πλευρές δυνάμωσαν, με την Βιοιατρική να βρίσκει λύσεις και με πρωταγωνιστή επιθετικά τον Πιτένη Α. κατάφερε να ξαναπάρει το προβάδισμα και να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 20 – 27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές επιθετικά, με βιαστικές τελικές επιλογές, μην έχοντας καθαρό μυαλό και μένοντας χωρίς σκορ στα πρώτα 3+ λεπτά με το σκορ να είναι 26 – 30 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου η Βιοιατρική με εύστοχο τρίποντο του Μακρόπουλου Χ. ανέβασε το προβάδισμα και πάλι σε 3 κατοχές, ενώ στο αμυντικό κομμάτι άσκησε press με αποτέλεσμα οι παίκτες της Triple G να οδηγηθούν σε διαδοχικά λάθη και η περίοδος να κλείσει με σκορ 29 – 38.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με το καλημέρα η ομάδα της Βιοιατρικής συνέχισε το press με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στους 10 πόντους, αλλά και με τους παίκτες της Triple G σιγά σιγά να δείχνουν μαχητικότητα, να παίζουν καλή άμυνα και να σημαδεύουν επιθετικά τους ψηλούς τους, σταματόντας το run των αντιπάλων αλλά δεν κατάφεραν να μειώσουν με το σκορ να είναι 42 – 31 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Triple G να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, αλλά και τους παίκτες της Βιοιατρικής να παραμείνουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, διατηρώντας μια διαφορά 3+ κατοχών και παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Λούμπας Ν. με 7 και Μανιουδάκης Ε. με 6, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Γρατσινόπουλος Θ. με 13 (1) και Μακρόπουλος Χ. με 11 (2) πόντους αντίστοιχα.