FACTORING TRIPLE G – TANGO

33 - 50

11/12/2016 18:15 League C1 16/17 40'

Σε έναν αγώνα μεταξύ της FACTORING TRIPLE G (η οποία αγωνίστηκε με 7 μόλις παίκτες) και της TANGO, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη, με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 33 – 50.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκινήσαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με διάθεση και καλά πατήματα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ψάχνοντας τις ελεύθερες επιλογές και επιλέγοντας οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, με το σκορ να είναι 5–6 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε σε καλό τέμπο, με τους παίκτες των δύο ομάδων να έχουν καλό spacing και υπομονή, με εναλλαγές στο προβάδισμα, αλλά το τέμπο του αγώνα σιγά-σιγά άρχισε να ανεβαίνει, οι γηπεδούχοι άρχισαν να πιέζουν για αιφνιδιασμούς, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να σημαδεύουν το ζωγραφιστό (και να βρίσκουν λύσεις από τον Belmonte M.) και η περίοδος να κλείνει με σκορ 9–10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες από την αρχή με γρήγορες επιθέσεις, αλλά με βιαστικές επιλογές και χαμηλά ποσοστά, όμως ο γρήγορος ρυθμός να συνεχίζει να ευνοεί την Triple G, η οποία πήρε προβάδισμα 2 κατoχών, με το σκορ να είναι 16 – 12 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά η ομάδα της Tango δυνάμωσε την άμυνα της και με δύο διαδοχικά κλεψίματα και αιφνιδιασμούς από τον Καραβασιλειάδη Η. ισοφάρισε, με τις δύο ομάδες να παίζουν καθαρό μπάσκετ, να έχουν καλό ρυθμό και να μένουν κοντά, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 21 – 19.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στα πρώτα δύο λεπτά, αλλά στην πορεία λύθηκαν επιθετικά, βρήκαν τα πατήματα τους, γύρισαν την μπάλα και συνέχισαν να παίζουν καθαρές άμυνες με το σκορ να είναι 25 – 25 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία η ομάδα της Tango, άρχισε να βγάζει ενέργεια στο αμυντικό κομμάτι, να κυριαρχεί στα ριμπάουντ με πρωταγωνιστή τον Belmonte M. και να βρίσκει ρυθμό και στα μακρινά σουτ, παίρνοντας προβάδισμα 2 κατοχών, με τους αντιπάλους της όμως να αντιδρούν άμεσα, να γυρίζουν σε άμυνα ζώνης 2-3, αλλά η Tango να συνεχίζει να τροφοδοτεί τον Belmonte M. (και να έχει πολλά επιθετικά ριμπάουντ από τον ίδιο) διατηρώντας προβάδισμα 2 κατοχών, με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 27 – 34.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το run και με καλάθι του Καραβασιλειάδη Η. και τρίποντο του Μόστριου Α. ανεβάσαν το προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα, με τους παίκτες της Triple G να έχουν χάσει την συγκέντρωση τους, να κάνουν πολλά αβίαστα λάθη και παράλληλα να παρουσιάζουν εμφανή σημάδια κόπωσης, με το σκορ να είναι 29 – 43 στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, χωρίς να αλλάξει κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους γηπεδούχους να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, αλλά και τους φιλοξενούμενους να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, διατηρώντας προβάδισμα 10+ πόντων και παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κανάκης Ν. με 9 και Αποστολάκης Σ. με 7 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Belmonte M. με 17 και Μόστριος Α. με 12 (2) πόντους αντίστοιχα.