03/04/2019 21:45 Super League A 18/19 18 40'

FlexFin2816142078
Δ.Σ. Πειραιά8892550

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Στον Αγώνα της 18ης Αγωνιστικής μεταξύ της FlexFin Ltd και του ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 78 – 50.

Στο 1ο Δεκάλεπτοι οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν σετ και μεγάλες επιθέσεις αλλά η FlexFin ευνοήθηκε από το αργό τέμπο, πήρε προβάδισμα 2 κατοχών και το σκορ έγινε 10 – 5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου και πάλι οργανωμένο παιχνίδι, με τον Φακίρη Μ. όμως να παίρνει φωτιά και με δικό του τρίποντο και 7 σερί πόντους η FlexFin έκανε run 10 – 0 και πήρε ένα σοβαρό προβάδισμα, με τους αντιπάλους της να κολλάνε κυριολεκτικά επιθετικά και είδαν την περίοδο να κλείσει με σκορ 28 – 8.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ελεύθερο και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες του ΔΣΠ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να μειώσουν σε κανένα σημείο του αγώνα και τους παίκτες της FlexFin να κυριαρχούν κυριολεκτικά στο παρκέ εκτινάσοντας την διαφορά σε 30+ πόντους και διατηρώντας ένα προβάδισμα ασφαλείας καθώς και τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Δαλέκος Κ., Παπαγεωργίου Δ.