49 - 71

22/05/2019 21:45 Cup B 18/19 40'

FlexFin20720249
Mytilineos1424161771

Στον Αγώνα του ΚΥΠΕΛΛΟΥ μεταξύ της FlexFin Ltd και του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 49 – 71.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν αργό τέμπο και μεγάλες επιθέσεις, εκτέλεσαν τα συστήματα τους αλλά οι γηπεδούχοι ευνοήθηκαν σαφώς από αυτό το τέμπο, οι φιλοξενούμενοι έμειναν χωρίς καλάθι για 2′ και το σκορ έγινε 10 – 2 στα πρώτα 3 λεπτά και 10 – 5 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά οι παίκτες πίεσαν για αιφνιδιασμούς και βρήκαν ρυθμό, η επιθετική παραγωγή ανέβηκε, ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ είχε καλύτερη απόδοση στο γρήγορο παιχνίδι και η περίοδος έκλεισε με σκορ 20 – 14.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ελεύθερο και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες της FlexFin να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της 3ης περιόδου αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να κοντρολλάρουν το παιχνίδι και έχοντας ένα κακό 2ο Δεκάλεπτο έμειναν πίσω στο σκορ και τους παίκτες του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ να διατηρούν μία σταθερή απόδοση και με ομαδικό παιχνίδι και καλή παραγωγή από assist διατήρησαν μία διαφορά ασφαλείας 3+ κατοχών στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Σκούτας Λ., Ζιώγας Α.