12/11/2017 16:00 Super League B 17/18 40'

Team1234OTT
Frezyderm91718101064
Βιοιατρική22118131468

Στον Αγώνα μεταξύ της FREZYDERM και της ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗΣ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη στην παράταση με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 64 – 68.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3 ενώ οι Φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι η ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ μπήκε με σαφώς καλύτερα πατήματα και ρυθμό στο παρκέ και με διαδοχικές assist του Γιαννάκα Ι. ξεκίνησε με run 0 – 9 στα πρώτα 3 λεπτά με το σκορ να είναι 4 – 9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια η FREZYDERM άρχισε να βελτιώνεται επιθετικά αλλά και οι αντίπαλοι της πήραν φωτιά από την γραμμή των 3 πόντων και με 3 τρίποντα (ένα από τον Γιαννάκα Ι. και 2 από τον Μακρόπουλο Χ.) έκλεισαν την περίοδο με σκορ 9 – 23.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με εύστοχο τρίποντο του Τσαμπάλη Γ. και επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Σαρλή Β. μείωσαν σε 8 πόντους, οι άμυνες άρχισαν να δυναμώνουν και να έχουν τον πρώτο λόγο αλλά με 3 σερί assist από τους Γκοτζή Ν. και Ψαρρό Γ. το σκορ διαμορφώθηκε σε 21 – 27 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου η FREZYDERM γύρισε σε man και συνέχισε να βελτιώνεται αμυντικά αλλά και η ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ βρήκε λύσεις τρέχοντας σε αιφνιδιασμούς και πιέζοντας το τέμπο με αποτέλεσμα να διατηρήσει το προβάδισμα και το ημιχρονο να κλείσει με σκορ 26 – 33.

Στο 3ο Δεκάλεπτο από την αρχή το παιχνίδι σε γρήγορο τέμπο με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών και από τις δύο ομάδες αλλά αυτός ο ρυθμός ευνόησε ελαφρώς τους γηπεδούχους και το σκορ ήταν 35 – 39. Στο 2ο μισό της περιόδου η FREZYDERM συνεχίζοντας να κυριαρχεί στα ριμπάουντ με πρωταγωνιστή τον Σαρλή Β. μείωσε σε μία κατοχή και με εύστοχο τρίποντο του Βλαχάκη Ι. πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με το σκορ να είναι 44 – 41 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο Δεκάλεπτο οι παίκτες και των δύο ομάδων παρουσιάστηκαν νευρικοί στις τελικές επιλογές τους και έμειναν χωρίς σκορ στα πρώτα 3 λεπτά με το σκορ να διαμορφώνεται στο 49 – 46 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα επόμενα 5 λεπτά οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να να μην έχουν επιθετική συγκέντρωση αλλά να δείχνουν μεγάλη μαχητικότητα με το σκορ να είναι 49 – 51 με 2′, 53 – 52 με 22” και 52 – 54 με 18” και κατοχή για FREZYDERM στην οποία με assist του Ψαρρού Γ. και καλάθι του Τσαμπάλη Γ. οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν και έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση.

Στον extra χρόνο του αγώνα οι δύο ομάδες πήγαν neck and neck, οι παίκτες έβγαλαν μεγάλη ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου έχοντας καλά ποσοστά και επιλογές με το σκορ να είναι 60 – 63 με 2′ για λήξη, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν πολλές 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ και μείωσαν σε 61 – 63 με 1′ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα παρόλα αυτά οι παίκτες της ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗΣ έδειξαν πιο καθαρό μυαλό και συγκέντρωση με αποτέλεσμα να διατηρήσουν το προβάδισμα και να πάρουν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΨΑΡΡΟΣ Γ. με 19 (2) και ΣΑΡΛΗΣ Ε. με 14, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΜΑΚΡΟΠΟΥΛΟΣ Χ. με 19 (5) και ΠΑΠΠΑΣ Κ. με 18 πόντουςαντίστοιχα.

Διαιτητές: Αντωνιάδης, Αυγερινός