FREZYDERM – ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

18/06/2018 21:45 Play Off Minor Super League 17/18 40'

Στον Αγώνα μεταξύ της FREZYDERM (η οποία αγωνίστηκε με 5 μόλις παίκτες) και του ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 80 – 95.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις, με την FREZYDERM να σημαδεύει το ζωγραφιστό των αντιπάλων οι οποίοι σε αντίθεση έψαξαν τα μακρινά σουτ, τα ποσοστά ήταν πολύ καλά αλλά οι γηπεδούχοι με πιο καθαρές επιλογές πήραν προβάδισμα 3 κατοχών και το σκορ ήταν 17 – 11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά το Κολλέγιο άρχισε να τρέχει σε αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ, με την FREZYDERM όμως να ακολουθεί το γρήγορο παιχνίδι και η περίοδος έκλεισε με σκορ 25 – 20.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι με πολύ καλή παραγωγή από assist και περισσότερες οργανωμένες επιθέσεις η FREZYDERM ξαναπήρε διαφορά 3 κατοχών στα πρώτα λεπτά αλλά στην πορεία οι παίκτες του Κολλεγίου και πάλι πίεσαν το τέμπο, επέβαλαν γρήγορο παιχνίδι και ευνοήθηκαν από αυτό, με τους αντιπάλους τους να παρασύρονται σε γρήγορες επιθέσεις και αργά αλλά σταθερά είδαν την διαφορά να ροκανίζεται και με τρίποντο του Μηνακάκη Π. το Κολλέγιο πήρε το προβάδισμα, με το σκορ να είναι 34 – 35 στα μισά και 45 – 48 στο τέλος της περιόδου.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο τέμπο του αγώνα και στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ελεύθερο, καλό και θεαματικό μπάσκετ, οι παίκτες της FREZYDERM παρότι χωρίς αλλαγές συνέχισαν να δείχνουν μαχητικότητα και όχι μόνο έμειναν κοντά αλλά πήραν επανειλημένως το προβάδισμα αλλά στα τελευταία 5 λεπτά παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης αλλά και οι παίκτες του Κολλεγίου επέβαλλαν το παιχνίδι τους σε όλο το 2ο ημίχρονο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βαρβαρίδη Β. κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 3+ κατοχών στα τελευταία 5 λεπτά παίρνοντας τελικά την Πρόκριση στον Μεγάλο Τελικό.

Διαιτητές: Μπούκας, Χρηστίδης Π.