61 - 47

22/04/2017 17:00 League B1 16/17 40'

Frezyderm1619151161
EY121591147

Στο παιχνίδι της 18ης Αγωνιστικής μεταξύ της FREZYDERM και της EY, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61 – 47.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με σαφώς καλύτερα πατήματα στον αγωνιστικό χώρο και με 2 σερί assist ξεκίνησαν με σκορ 0 – 5 στο πρώτο λεπτό, το παιχνίδι συνέχισε σε γρήγορο ρυθμό με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών αλλά με την ΕΥ να ευνοείται από αυτό και με αιχμή τους Αληγέωργα Β. και Κορακάκη Ν. ανέβασε το προβάδισμα σε 3 κατοχές και το σκορ ήταν 2 – 9 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά οι παίκτες της Frezyderm κοντρόλαραν το τέμπο, οδήγησαν το παιχνίδι σε οργανωμένες επιθέσεις ενώ παράλληλα σημάδεψαν το ζωγραφιστό των αντιπάλων και βελτιώθηκαν αμυντικά, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν και με διαδοχικές assist των Γκοτζή Ν. και Μεταξά Μ. πέρασαν μπροστά και έκλεισαν την περίοδο με σκορ 16 – 12.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα η Frezyderm με ριμπάουντ και coast to coast του Ψαρρού Γ. ανέβασε το προβάδισμα στους 6 πόντους, αλλά και η ΕΥ βελτιώθηκε αισθητά απέναντι σε οργανωμένη άμυνα και με διαδοχικές assist και σκοράρισμα του Παπαδόπουλου Κ. βρήκε λύσεις, ξαναπέρασε μπροστά και με τρίποντο του Κορακάκη Ν. διαμόρφωσε το σκορ σε 19 -24 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι παίκτες της Frezyderm αντέδρασαν, γύρισαν την ζώνη τους σε 1 – 4 και με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς των Ψαρρού Γ. και Γκοτζή Ν. έκαναν ένα run 9 – 0, με την ΕΥ να παρουσιάζει σοβαρό πρόβλημα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα και είδε τους αντιπάλους της να κλείνουν το ημίχρονο με σκορ 35 – 27.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της ΕΥ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, αλλά να είναι εμφανές πως δεν βρέθηκαν στην καλύτερη αγωνιστική μέρα, τους παίκτες της Frezyderm να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, διατηρώντας προβάδισμα 10+ πόντων σε όλη την διάρκεια του ημιχρόνου και πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ψαρρός Γ. με 23 (1) και Γκοτζής Ν. με 17 (3), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Παπαδόπουλος Κ. με 4 και Αληγέωργας Β. με 7 πόντους αντίστοιχα.