13/12/2015 17:45 League B1 15/16 40'

Frezyderm121619855
EY1425192078

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Frezyderm και της Ernst and Young , οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 55–78.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Frezyderm ξεκίνησε με άμυνα ζώνης 3–2, ενώ η ΕY με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι αντιμετώπισαν προβλήματα από την αρχή απέναντι στη ζώνη, ενώ οι Frezyderm με καλά ποσοστά από την γραμμή των τριών πόντων ξεκίνησε με ένα run 10-2 στα πρώτα λεπτά. Η ΕΥ αντέδρασε και με ένα δικό της run κατάφερε όχι μόνο να μειώσει, αλλά να ισοφαρίσει και να περάσει μπροστά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 12–14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με περισσότερη ενέργεια και καλύτερο ρυθμό, με διάθεση και από τις δύο πλευρές για επιθέσεις σε transition και αιφνιδιασμούς. Η ΕΥ έχοντας αρχίσει να ζεσταίνεται από τη γραμμή των τριών πόντων πήρε μια διαφορά οχτώ πόντων στα πρώτα πέντε λεπτά. Στο δεύτερο μισό ο βομβαρδισμός από τη γραμμή των τριών πόντων των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 28–39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνεχίστηκε και στο ίδιο τέμπο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν βρει πολύ καλό ρυθμό, να έχουν πολύ καλές τελικές επιλογές και καλά ποσοστά. Η γηπεδούχοι από την άλλη πλευρά συνέχισαν να μην έχουν ρυθμό και ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στους + 20 πόντους. Στο δεύτερο μισό της περιόδου η Frezyderm ξύπνησε, έβγαλε ενέργεια στην άμυνα, πίεσε για αιφνιδιασμούς, βρήκε ρυθμό στο σετ και μείωσε κλείνοντας την περίοδο με σκορ 47–58.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πάλι με περισσότερη ενέργεια στα πρώτα λεπτά κάνοντας ένα run 8 – 0. Η Frezyderm κόλλησε πάλι επιθετικά στο σετ, μην μπορώντας να σκοράρει στα πρώτα πέντε λεπτά! Το αποτέλεσμα ήταν η διαφορά να ανέβει πάλι πάνω από 20 πόντους με την EΥ να κυριαρχεί και να παίρνει μία άνετη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ψαρρός Γ. με 23 (2) και Τσαμπάλης Γ. με 8, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μητσόπουλος Κ. με 24 (3) και Αγγέλου Θ. με 21 πόντους αντίστοιχα.