01/02/2023 21:30 Super League 22/23 1 40'

Frezyderm121211944
Σ.Υ.Τ.Α.1313111047

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα της δέκατης αγωνιστικής μεταξύ της frezyderm και της Σ.Υ.Τ.Α οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 44-47

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα man to man ένω οι  αντιπάλοι τους ζώνη για να καταφέρουν να  προσαρμοστούν καλύτερα στο στο ρυθμό του αγώνα. Οι γηπεδούχοι δοκίμαζαν κυρίως μακρινά σουτ κάτι το οποίο τους έδωσε ένα σκορ αλλά στο τέλος το πρώτο πένταλέπτου βρισκόταν πίσω στο σκορ με 7-9. Στο υπόλοιπο οι παίκτες και από τις δύο ομάδες βρισκόταν κοντά στο σκορ λόγω των ανεπιτυχών αιφνιδιασμών που δοκίμαζαν και έτσι οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τα ηνια του αγώνα κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 12-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βελτιώσουν το παιχνίδι τους έχοντας περισσότερο ψύχραιμες επιθέσεις τους και έτσι κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 19-15 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία όμως οι παίκτες της Σ.Υ.Τ.Α. μέσα από την σωστή εκτέλεση των αιφνιδιασμών έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με σκορ 24-26.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες των φιλοξενούμενων συνέχισαν να είναι πιο συγκεντρωμένοι στον αγώνα εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των αντιπάλων τους οι οποίοι βρίσκονταν πίσω με 29-34 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια όμως οι παίκτες της Frrezyderm μέσα από την καλή τους άμυνα καί τα πετυχημένα μαρκαρίσματα κατάφεραν να πλησιάσουν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου στο καλάθι 35-37.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ο ρυθμός ήταν γρήγορος με τις ομάδες να δοκιμάζουν οργανωμένες επιθέσεις κάτι το οποίο κρατούσε τις ομάδες κοντά στο σκορ και εμάς σε μεγάλη ανησυχία για την έκβαση του αγώνα. Το σκορ με πέντε λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 39-42 στα εναπομείναντα λεπτά οι φιλοξενούμενοι φαίνονταν πως είχαν κουραστεί λόγω του μικρού βάθους στο ρόστερ τους αλλά κατάφεραν και χειρίστηκαν τον αγώνα κατάλληλα και έτσι κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.