59 - 53

16/06/2023 20:30 Play Off Super League 22/23 40'

Frezyderm121571859
The Newtons121651953

Στον αγώνα μεταξύ της Frezyderm και της The Newtons, οι γηπεδούχοι, πήραν τη νίκη στην παράταση με σκορ 59-53.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Οι οργανωμένες επιθέσεις των φιλοξενούμενων απέδωσαν καλύτερα σε σχέση με τους αιφνιδιασμούς των γηπεδούχων και έτσι προηγούνταν με 4-6 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια και οι 2 ομάδες έδειχναν ισοδύναμες με καμία από τις 2 να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ το οποίο στο τέλος της περιόδου ήταν 12-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της The Newtons, βρίσκοντας σκορ έξω από τη γραμμή του τριπόντου πήραν προβάδισμα 5 πόντων στα μισά της περιόδου 18-23. Στο υπόλοιπο της περιόδου όμως οι παίκτες της Frezyderm, με το γρήγορο παιχνίδι και το καλό γύρισμα της μπάλας εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους και μείωσαν σε 27-28 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες εμφανίστηκαν άστοχες κάτι που κρατούσε τις συνθήκες του αγώνα παρόμοιες με τη διαφορά όμως ότι το προβάδισμα ανήκε στους γηπεδούχους με 31-30 στο 25ο λεπτό του αγώνα λόγω το λάθος πασών των φιλοξενούμενων. Στην πορεία , τα πολλά λάθη από τους παίκτες όπως επίσης και τη βιασύνη στα σουτ δεν έδινε μεγάλο σκορ και τους παίκτες της The Newtons να ανατρέπουν τον αγώνα και να προηγούνται με 34-35.

Στην τέταρτη περίοδο, γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι με σερί η κάθε πλευρά έδειχνε τη δυναμική της. Ως αποτέλεσμα και οι 2 ομάδες έκαναν φοβερό παιχνίδι με το σκορ 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη να είναι 49-45. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να κρατήσουν το μαξιλαράκι 4 πόντων που είχαν καθώς είδαν τους αντιπάλους τους να επανέρχονται στον αγώνα και οδηγούν το παιχνίδι στην παράταση στους 52 πόντους.

Στον έξτρα χρόνο, οι παίκτες της The Newtons, ήταν oi πρώτoi που βρήκαν σκορ με βολή αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα δεν κατάφεραν να σημειώσουν κάνουν άλλον πόντο και έτσι παρά τη μεγάλη τους προσπάθεια ηττήθηκαν.