Galatsi City B.C.152113958
Μαστορας & Mood141216951

Ζηρίνειο
Leof. Kifisias 192, Kifisia 145 62, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ του Galatsi City B.C. συντήρηση και του Μάστορα & Mood, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 58 – 51.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι το Galatsi με σαφώς περισσότερη συγκέντρωση και ενέργεια στα πρώτα λεπτά ξεκίνησε με σκορ 9–0 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με το Μάστορα να βρίσκει σιγά-σιγά ρυθμό επιθετικά, να μειώνει σε μια κατοχή, να ισοφαρίζει και να περνάει μπροστά με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 15 – 14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες με συγκέντρωση, καλό ρυθμό και σωστές επιλογές, εναλλασσόμενες στο προβάδισμα, με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 25-21. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν neck and neck, μέχρι τα τελευταία 2 λεπτά όπου το Galatsi με ένα επιθετικό ξέσπασμα πήρε διαφορά 10 πόντων με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 36 – 26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μάστορας μπήκε με περισσότερη συγκέντρωση από τους αντιπάλους του, ξεκίνησε με ένα run μηδέν – εφτά μειώνοντας σε 4 πόντους με το καλημέρα, με τους γηπεδούχους όμως να αντιδρούν και να διατηρεί ένα προβάδισμα 3 κατόχων στα μισά της περιόδου με το σκορ να είναι 46 – 40. Στο δεύτερο μισό της περιόδου η φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ροκανίζουν το προβάδισμα των αντιπάλων και με καλύτερη αμυντική προσήλωση περιόρισαν επιθετικά τους αντιπάλους τους, μείωσαν εκ νέου σε 4 πόντους, αλλά παράλληλα έχασαν πολλές ευκαιρίες να μειώσουν περαιτέρω με την περίοδο να κλείνει με σκορ 49 – 42.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Μάστορας συνέχισε να μην βρίσκει καθαρές λύσεις απέναντι σε οργανωμένη άμυνα, με αποτέλεσμα να δει την διαφορά ξανά στους 10 πόντους, με το σκορ να είναι 56 – 42 στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία 5 λεπτά οι φιλοξενούμενοι έδειξαν μαχητικότητα, έβγαλαν ενέργεια, πίεσαν στην άμυνα, αλλά και οι γηπεδούχοι να παρουσιάζονται σοβαροί και συγκεντρωμένοι, να ελέγχουν το ρυθμό του αγώνα, να διατηρούν προβάδισμα + 3 κατόχων και να παίρνουν τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ξανθόπουλος Χ. με 22 (1) και Κανελλόπουλος Ν. με 12, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Τιμολέων Ν. με 13 και Δολιανίτης Σ. με 12 πόντους αντίστοιχα.