28 - 37

06/12/2017 19:30 Commercial League 17/18 40'

Generali767828
Σ.Υ.Τ.Α.8991137

Στον Αγώνα μεταξύ της GENERALI και του Σ.Υ.Τ.Α, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 28 – 37.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίμησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν σετ επιθέσεις αλλά αντιμετώπισαν πρόβλημα απέναντι στην ζώνη μένοντας χωρίς καλάθι στα πρώτα 3 λεπτά και το σκορ ήταν 3 – 4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι δύο αντίπαλοι άρχισαν να πιέζουν το τέμπο με επιθέσεις στο transition και σε αιφνιδιασμούς αλλά χαρακτηρίστηκαν από αρκετά αβίαστα λάθη με τα ποσοστά να παραμένουν χαμηλά και το σκορ ήταν 7 – 8 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τους παίκτες και των δύο ομάδων να βγάζουν ενέργεια, την GENERALI να γυρίζει σε man, τις δύο ομάδες να μένουν κοντά και το σκορ να είναι 11 – 9 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά οι δύο αντίπαλοι ζεστάθηκαν και έδειξαν υπομομή επιθετικά, με τον ρυθμό να πέφτει, την ομάδα του ΣΥΤΑ να ευνοείται από αυτό και με μεγαλύτερη παραγωγή από assιst και πρωταγωνιστή τον ΒΕΛΙΣΣΑΡΙΟΥ Π. έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 13 – 17.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τα ποσοστά να συνεχίζουν να είναι χαμηλά και από τις δύο πλευρές, τους παίκτες της GENERALI να κυριαρχούν στα επιθετικά ριμπάουντ και να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό σε κανένα σημείο του αγώνα και τους παίκτες της ΣΥΤΑ να συνεχίζουν να έχουν μεγαλύτερη παραγωγή από assist και ελαφρώς καλύτερο επιθετικό ρυθμό με αποτέλεσμα να διατηρήσουν διαφορά 2 – 3 κατοχών στο μεγαλύτερο μέρος του 2ου ημιχρόνου, παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΒΑΓΙΑΣ Β, με 10 και ΔΗΜΟΥ Π. με 10, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΕΠΙΚΑΡΙΔΗΣ Α. με 15 (1) και ΒΕΛΙΣΣΑΡΙΟΥ Π. με 8 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ορφανός Μ., Αγγέλης Φ.

Καλαμπόκης Βασίλειος (Παίκτης ΣΥΤΑ)

”Καταρχήν συγχαρητήρια στην ομάδα της Generali για το ήθος τους και την υπερπροσπάθεια που κάνανε παρά τις απουσίες τους. Είχαμε και εμείς βέβαια πολύ σημαντικές απουσίες αλλά καταφέραμε να παίξουμε επιτέλους έξυπνα και να πάρουμε πολύ σημαντική νίκη καλύπτοντας και τη διαφορά του 1ου αγώνα.

Θεωρώ ότι τέτοιοι αγώνες προβάλουν και το ήθος του πρωταθλήματος καθώς δεδομένου ότι ο αγώνας ήταν ουσιαστικά κλωτσοπατινάδα με παιδικό σκορ, το παιχνίδι πολύ σκληρό και πολλά σφυρίγματα των διαιτητών τελείως αλλοπρόσαλλα, η συμπεριφορά όλων ήταν κόσμια με αποτέλεσμα να ευχαριστηθούμε όλοι το παιχνίδι.

Εμείς φέτος σαν ομάδα δεν πατάμε καλά στα πόδια μας, πάμε βήμα βήμα και όπου βγει.