20/12/2016 20:00 League C2 16/17 40'

Generali1310171858
Costamare61311737

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ της GENERALI και της COSTAMARE (η οποία αγωνίστηκε με 6 μόλις παίκτες), οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 58 – 37.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 –3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές και χωρίς σκορ στα πρώτα 2+ λεπτά, αλλά σιγά-σιγά άρχισαν να σημαδεύουν το ζωγραφιστό και να βρίσκουν λύσεις από την γραμμή των βολών, με το παιχνίδι να συνεχίζει σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις και το σκορ να είναι 5–4 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία παρόλα αυτά η Costamare αρχίσει να πιέζει για αιφνιδιασμούς με αιχμή τον Μακρή Ι., σε αντίθεση με την Generali η οποία επέλεξε σετ επιθέσεις, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ, ο Μάκρης Ι. της Costamare να χρεώνεται με τρίτο φάουλ και οι γηπεδούχοι με ένα επιθετικό ξέσπασμα στο τελευταίο λεπτό να κλείνουν την περίοδο με σκορ 13–6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι γηπεδούχοι μπήκαν με περισσότερη συγκέντρωση και ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο, ανεβάζοντας το προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα, με την Costamare να μην έχει καλό Spacing και να μένει χωρίς καλάθι στα πρώτα 2+ λεπτά, τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες αλλά σιγά-σιγά οι φιλοξενούμενοι με καλό οργανωτικό παιχνίδι του Καλαντζή Σ. μείωσαν σε 2 κατοχές με το σκορ να είναι 20 – 13 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε οργανωμένες επιθέσεις, μέχρι τα τελευταία 2 λεπτά, όπου η Costamare και πάλι με αιφνιδιασμούς βρήκε λύσεις και έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 23 – 19.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στο παρκέ, με χαμηλά ποσοστά αλλά η Generali σιγά-σιγά άρχισε να ξαναχτιζεί διψήφια διαφορά με πρωταγωνιστές τους ψηλούς της και το σκορ να είναι 32 – 21 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι παίκτες της Costamare κόλλησαν επιθετικά, με αποτέλεσμα τη διαφορά να ανέβει στους 15 πόντους όμως και πάλι στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημάδια ζωής και έκλεισαν την περίοδο με σκορ 40 – 30.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με το καλημέρα και οι δύο ομάδες μπήκαν ζέστες από τη γραμμή των 3 πόντων, με το παιχνίδι όμως να συνεχίζει σε αργό τέμπο, αλλά και πάλι οι δύο αντίπαλοι χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές επιλογές και αβίαστα λάθη, με το σκορ να είναι 46 – 33 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι παίκτες της Costamare συνέχισαν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα (παρότι έμειναν με 5 μόλις παίκτες) αλλά παράλληλα παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης, με τους γηπεδούχους να διατηρούν τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και ένα διψήφιο προβάδισμα καθόλη την διάρκεια της περιόδου παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σφυρής Α. με 17 (4) και Δήμου Π. με 14, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μακρής Ι. με 19 και Αντωνάτος Α. με 14 (1) πόντους αντίστοιχα.