34 - 32

30/01/2019 19:40 Commercial League B 18/19 11 40'

Generali0607111034
Oracle0908041132

Μετα από ένα πραγματικό derby η ομάδα της Generali κατάφερε και έφυγε με το ροζ φύλλο του αγώνα αφού πάνω στο νήμα τελικά επιβλήθηκε επί της πάντα μαχητικής Oracle. Ο αγώνας δεν διεκδικεί δάφνες για το θέαμα που προσέφερε αλλά το γεγονός ότι ήταν αμφίρροπος μέχρι το τέλος του έδινε μια άγρια ομορφιά.

Το ματς ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να είναι υπερβολικά άστοχες από μέση και μακρινή απόσταση και έτσι το πρώτο καλάθι μπήκε για την ομάδα των γηπεδούχων περίπου μετά από 2,5 λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη δεν απογοητεύτηκαν αρχικά από τα πολλά χαμένα τους σουτ και τα 2 τρίποντα που πέτυχαν, ένα ο Ιωαννίδης και άλλο ένα ο Σταυριανίδης, τους έβαλε μπροστά στο σκορ με 4 – 6. Από εκεί και πέρα η αστοχία και οι σφιχτές άμυνες συνεχίζονταν μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου που βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 6 – 9.

Στην 2η περίοδο το σκηνικό ήταν παρόμοιο. Οι παίχτες της Generali στην αρχή έφεραν 2 φορές την διαφορά στον πόντο χάρις τις προσπάθειες του Φασουλάκη. Η άμυνα ζώνης των αντιπάλων τους, τους δυσκόλευε παρά πολύ αφού τα σουτ συνέχιζαν να είναι υπερβολικά άστοχα. Από την άλλη οι παίχτες της Oracle έστω και με δυσκολία έβρισκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, ενώ τα τρίποντα από τον Γκούση και τον Σταυριανίδη τους έδωσαν αέρα 7 πόντων. Στο τέλος του ημιχρόνου με τους 3 πόντους του Δημητρίου οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 13 – 17.

Στην 3η περίοδο είχαμε αντίστροφη σκηνικού. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν κατά πολύ την αμυντική τους λειτουργία και στην συνέχεια με σωστές επιλογές στην επίθεση πέρασαν εκείνοι μπροστά στο σκορ. Το δίδυμο Σφυρής και Δημητρίου συνεργάζονταν άψογα στην επίθεση και έτσι κατάφεραν να πάνε την διαφορά και στο +5 για την ομάδα τους. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη δεν μπήκαν με το ίδιο καθαρό μυαλό στο 2ο ημίχρονο και έχαναν την μια επίθεση μετά την άλλη, ενώ χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως πέτυχαν μόνο 4 πόντους εκ των οποίων οι 2 με βολές. Έτσι στο τέλος της περιόδου το σκορ ήταν 24 – 21 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην 4η περίοδο οι παίχτες της Generali συνέχισαν να παίζουν πολύ καλά τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και έτσι ξέφυγαν κι άλλο στο σκορ. Σφυρής, Φιλιππίδης και Ασημακόπουλος με τις ατομικές τους ενέργειες έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 30 – 23. Σε εκείνο το σημείο φάνηκε πως οι παίχτες της Oracle είχαν καταθέσει τα όπλα. Παρόλο τον λίγο χρόνο που απέμενε οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό και με 3 εύστοχα τρίποντα, 2 από τον Σταυριανίδη και άλλο ένα από τον Ιωαννίδη πέρασαν μπροστά με 32 – 33 και έγιναν εκείνοι το φαβορί για τον αγώνα. Κάπου εκεί όμως μίλησε η ψυχραιμία του Σφυρή και το κρύο αίμα του Ασημακόπουλου που με ένα εύστοχο τρίποντο έδωσε την νίκη στην ομάδα του με 34 – 32.

Για τους νικητές αρκετά καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Δημητρίου με 9 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ για την ομάδα της Oracle ο Σταυριανίδης ήταν εξαιρετικός με 12 πόντους.

Διαιτητές : Χρηστίδης Π, Χρηστίδης Η.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Καπόλος Δημήτριος (Παίχτης Generali) : “Θεωρώ πως ήταν ένα αρκετά δύσκολο παιχνίδι. Είχαμε απουσίες, είχαμε και απώλειες κάποιων παιχτών. Ήταν αρκετά σκληρό παιχνίδι, πολύ άστοχες και οι 2 ομάδες. Νομίζω πως κρίθηκε στην τύχη, στο σουτ, στο πιο κρίσιμο. Καλή συνέχεια στους αντιπάλους και σε εμάς. Συνεχίζουμε.”