50 - 39

09/05/2018 19:30 Play Off Minor Commercial League 17/18 40'

Generali0714191050
Oracle1005051939

Εύκολα σχετικά κατάφερε να καταβάλει την αντίσταση της Oracle η ομάδα της Generali στον αγώνα που έγινε στα πλαίσια των play off της commercial league κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και έπιασαν στον ύπνο τους αντιπάλους τους και ενώ ξεκίνησαν αρκετά καλά στην 1η περίοδο, δεν κατάφεραν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό στο υπόλοιπο παιχνίδι και έτσι αρκέστηκαν στην ήττα.

Το 1ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ομάδα της Oracle να μπαίνει αρκετά πιο συγκεντρωμένη στο παρκέ, με τον Θώμο να κερδίζει τις μάχες κάτω από την ρακέτα και να βάζει μπροστά στο σκορ την ομάδα του με 02 – 04. Στην συνέχεια με ένα τρίποντο από τον Ιωαννίδη διεύρυναν το προβάδισμα τους με 02 – 07.Κάπου εκεί άρχισαν να ξυπνάνε οι παίχτες της Generali και με καλή άμυνα αλλά και με τον Σφυρή να συνεργάζεται άψογα με τον Βαγιά, κατάφεραν να και έφεραν το ματς στα ίσα 7 – 7. Στο τελείωμα όμως του δεκαλέπτου ένα εύστοχο σουτ 3ων πόντων από τον Παπαϊωάννου διαμόρφωσε το σκορ που ήταν 07 – 10 υπέρ της Oracle.

Στην 2η περίοδο το επίπεδο ανέβηκε και από τις 2 ομάδες, με τους φιλοξενούμενους αρχικά να διευρύνουν το προβάδισμα τους χάρις ένα τρίποντο και ένα δίποντο από τον Θώμο με το σκορ να γίνεται 09 – 15. Οι παίχτες της Generali κάπου εκεί ξανά βρήκαν την συγκέντρωση τους και με την βοήθεια του Σφυρή, του Κιτριλάκη, του Πατεράκη και του Βαγιά έφεραν το ματς στα ίσα 15 – 15. Στην συνέχεια δεν σταμάτησαν να παίζουν πολύ καλή άμυνα με αποτέλεσμα να τελειώσει το ημίχρονο με την ομάδα τους μπροστά με 21 – 15 και αυτό χάρις και την πολύ σημαντική συμβολή στην επίθεση του Σφυρή.

Το 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε και οι παίχτες της Oracle προσπάθησαν να ανακτήσουν άμεσα το προβάδισμα και αρχικά μείωσαν σε 21 – 18 χάρις ένα εύστοχο σουτ 3ων πόντων του Θεοδωρόπουλου. Οι γηπεδούχοι όμως κάθε άλλο παρά άφησαν το ματς στην τύχη του και με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά που θα τους έδινε σχετικά εύκολα την νίκη. Στην συνέχεια οι παίχτες της Generali βρήκαν ρυθμό και πότε με τον Βαγιά, τον Κιτριλάκη και τον Φασουλάκη ξέφυγαν με μεγάλη διαφορά και έτσι το τελείωμα της περιόδου τους βρήκε να είναι μπροστά στο σκορ με 40 – 20.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι τα έπαιξαν όλα για όλα για την ανατροπή. Ο Γκούσης πήρε πάνω του την ομάδα και με 3 δικά του τρίποντα έριξε την διαφορά στους 12 πόντους. Οι παίχτες της Oracle όμως δεν έμειναν εκεί και προσπάθησαν να ρίξουν κι άλλο την διαφορά μεταφέροντας την πίεση στους αντιπάλους τους. Σε εκείνο η διαφορά έπεσε και κάτω από τους 10 πόντους (44 – 36), αλλά οι παίχτες της Generali ξανά πάτησαν γκάζι και κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο του αγώνα με σκορ 50 – 39.

Για τους νικητές καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Φασουλάκης που πέτυχε 13 πόντους, ενώ για την ομάδα της Oracle ο μόνος που ξεχώρισε ήταν ο Γκούσης με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Διαιτήτες : Γιακειμη, Καλογεράκης

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Βαγιάς Βασίλειος (Παίχτης Generali) : “Κερδίσαμε. Για 10 λεπτά, ένα τέταρτο μας δυσκόλεψαν τα παιδιά, ήταν και λίγα. Φτάσαμε εύκολα στην νίκη. Πάμε στο επόμενο παιχνίδι να περάσουμε στην επόμενη φάση. Ευχαριστώ.”