47 - 45

28/11/2018 19:40 Commercial League B 18/19 5 40'

Generali137121547
Upstream416121345

Στον Αγώνα της 5ης Αγωνιστικής μεταξύ της GENERALI HELLAS ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ Α.Ε. και της UPSTREAM, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 47 – 45.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, το τέμπο ήταν καλό αλλά η GENERALI μπήκε με καλύτερα πατήματα και ξεκίνησε με run 7 – 0 στα πρώτα 4 λεπτά, με το σκορ να είναι 7 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι άμυνες παρέμειναν καθαρές, οι δύο αντίπαλοι πίεσαν για αιφνιδιασμούς, οι γηπεδούχοι συνέχισαν το run ανεβάζοντας την διαφορά σε 10+ πόντους, η UPSTREAM προσπάθησε να σημαδέψει τους ψηλούς της αλλά συνέχισε να μην έχει επιθετικό ρυθμό, η GENERALI είχε πολλές ευκαιρίες να ανεβάσει την διαφορά αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο και η περίοδος έκλεισε με σκορ 13 – 4.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Αγγελογιαννόπουλου Α. και run 4 – 0 μείωσαν σε 2 κατοχές στο 1ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να χάνουν την συγκέντρωση τους έχοντας πολύ χαμηλά ποσοστά και το σκορ ήταν 15 – 13 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου η UPSTREAM συνέχισε να βελτιώνεται και έμεινε κοντά στο σκορ αλλά οι αντίπαλοι της βρήκαν και πάλι σιγά σιγά τα πατήματα τους διατηρώντας προβάδισμα 1 – 2 κατοχών, με το ημίχρονο όμως με buzzer beater του Κουκουτσέλου Α. να κλείνει με σκορ 20 – 20.

Τόσο στο 3ο Δεκάλεπτο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο οι επιθέσεις και ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε γρήγορος, οι δύο ομάδες έμειναν κοντά και εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα, οι παίκτες έβγαλαν μεγάλη ενέργεια αλλά συνέχισαν να έχουν χαμηλά ποσοστά, με την 3η περίοδο να κλείνει με σκορ 32 – 32 αλλά στην 4η η GENERALI γύρισε σε ζώνη 2 – 3, βγάζοντας τους αντιπάλους από τον ρυθμό τους, διαμόρφωσε το σκορ σε 38 – 32 με 7′, 41 – 32 με 6′ και ολοκληρώνοντας run 11 – 0 σε 43 – 33 με 5′ για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα παρόλα αυτά οι παίκτες της UPSTREAM δεν άφησαν το παιχνίδι, άσκησαν press και έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς ροκανίζοντας την διαφορά και διαμορφώνοντας το σκορ σε 47 – 45 με 19” και κατοχή GENERALI στην οποία αστόχησε σε 2 βολές με το σκορ να παραμένει 47 – 45 και την UPSTREAM να έχει την κατοχή με 5” αλλά το τρίποντο του Αγγελογιαννόπουλου Α. δεν ήταν εύστοχο με αποτέλεσμα η GENERALI να πάρει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σφυρής Α. με 13 και Καπόλος Α. με 8 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ζηνόβιος Η. με 18 και Καλυβάς Γ. με 12 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αποστολίδης Β., Παπαδόπουλος Χ.