43 - 48

28/02/2018 19:30 Commercial League 17/18 28/02/2018 40'

Generali13961543
Upstream613171248

Μια ακόμα ήττα υπέστη η Generali στην έδρα της απο την Upstream μένοντας πίσω στο κυνήγι για την οκτάδα. Οι δύο ομάδες αν και εμφανίστηκαν ελλιπείς έκαναν τα πάντα για να πάρουν τη νική με τους φιλοξενούμενους όμως να παίρνουν το ρόζ φύλλο με με σκορ 43-48.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους, παίζοντας σε αργό τέμπο και με σετ επιθέσεις. Πολλά άστοχα σούτ και κακά τελειώματα στον αιφνιδιασμό και για τους δύο, παρόλα αυτά η Generali κατάφερε να χτίσει μια μικρή διαφορά κλείνοντας το δεκάλεπτο προηγούμενη 13-6. Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν και πολλά με την Generali να προσπαθεί κυρίως να διατήρησει τη διαφορά έχοντας ως επιθετική αιχμή τον Σφύρη ο οποίος σκόραρε μόνο απο τις βολές έχοντας 5/6. Έτσί τελείωσε ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο με την Generali μπροστά στο σκορ 22-19

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά σε άμυνα και επίθεση και κατάφεραν να προηγηθούν απο τα πρώτα κιόλας 2 λεπτά με 22-23. Η γηπεδούχοι με φανερό εκενευρισμό και πρόβλημα στο ριμπάουντ πραγματοποίησαν το χειρότερο δεκάλεπτο τους επιθετικά και αμυντικά, δεχόμενοι 17 πόντους και σκοράροντας μόλις 6, κλείνοντας έτσι το δεκάλεπτο πίσω στο σκορ 28-36. Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε πολύ εκενευρισμό και για τις δύο ομάδες, πολλά φάουλ και τεχνικές ποινές. Στο αγωνιστικό κομάτι ο Σφύρης συνέχιζε να σκοράρει απο τις βολές για την Generali ενώ η Upstream χτυπούσε απο το ζωγραφιστό με τον Καλυβά. Με το σκορ κολήμμένο στο  38-42 για περίπου 4 λεπτά ανέλαβε δράση για τους γηπεδούχους ο Βάγιας με προσωπική ενέργεια, με τους φιλοξενούμενους να απαντάνε με δίποντο και πάλι τον Βάγια να σκοράρει απο τα 6,75 και να μειώνει μετά απο πολύ ώρα στο πόντο 43-44 ένα λεπτό πριν απο το τέλος. Η προσπάθεια όμως δεν είχε συνέχεια για τους γηπεδούχους αφού η Upstream σκόραρε απο την γραμμή της φιλανθρωπίας και στην αμέσως επόμενη φάση ο Κυρήκος έκλεψε την μπάλα απο τον Σφύρη και τελείωσε το παιχνίδι. Τελικό σκορ 43-48 με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν μια μεγάλη που τους δίνει μια θέση στην οκτάδα.

Διαιτητές αγώνα: ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ, ΚΟΥΛΗΣ

Δηλώσει παιχτών/προπονητων

Φιλιππίδης K. (παιχτης Generali)

‘’Μπήκαμε δυνατά και πήραμε διαφορά, στη συνέχεια όμως πέρασαν τα παιδιά μπροστά και δυστυχώς δεν μπορέσαμε να απαντήσουμε αν και προσπαθήσαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο’’

Ζηνόβιος Η. (παίχτης Upstream)

‘’Πολύ δυνατό παιχνίδι, χάναμε αλλα το γυρίσαμε. Στο πρώτο ημίχρονο δεν παίξαμε καθόλου καλά αλλα στην επανάληψη πιέσαμε βάλαμε κάποια έυκολα καλάθια και το γυρίσαμε.’’