54 - 57

02/02/2016 22:00 League A 15/16 40'

Grant Thornton1112102154
Τοξότης151419957

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Grant Thornton και του Τοξότη Πεύκης, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54 – 57.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου και έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι το τέταρτο λεπτό όπου ο Τοξότης άσκησε full press, έβγαλε τους γηπεδούχους από το ρυθμό τους με αποτέλεσμα στα μισά της περιόδου το σκορ να είναι 6–11. Στο υπόλοιπο της περιόδου o Τοξότης ξαναγύρισε σε man, με τις δύο ομάδες όμως να είναι νευρικές και με χαμηλά ποσοστά με τους γηπεδούχους όμως να ψαλιδίζουν σιγά-σιγά τη διαφορά στους 2 πόντους, έως ότου ο Τοξότης ξανά άσκησε full press, σταμάτησε το run των αντιπάλων και έκλεισε την περίοδο με σκορ 11 – 15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Grany Thornton μπήκαν με περισσότερη συγκέντρωση και με πολύ καλύτερες επιλογές μπροστά, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν στα πρώτα 2 λεπτά της περιόδου. Στην πορεία ο Τοξότης αντέδρασε, βελτίωσε τις επιλογές του και διατήρησε το προβάδισμα με το σκορ στα μισά της περιόδου να 17 – 20. Παρόλα αυτά στο δεύτερο μισό οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν καλύτερα πατήματα και επιλογές μπροστά, με αποτέλεσμα να ξανά ισοφαρίσουν με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ αλλά τελικά με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα επιθετικό ξέσπασμα, την Grant Thornton να είναι στατική επιθετικά στα τελευταία 2 λεπτά και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 23 – 29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές και πάλι χωρίς καλά ποσοστά στα πρώτα δύο λεπτά, αλλά παρόλα αυτά ο Τοξότης άρχισε να βρίσκει ρυθμό επιθετικά τόσο στο σετ όσο και μέσω αιφνιδιασμών, με την Grant Thornton να παραμένει στατική και με κακό spacing στις οργανωμένες επιθέσεις με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάρουν μια διαφορά 13 πόντων με το σκορ στα μισά να είναι 29 – 38. Στο δεύτερο μισό της περιόδου και οι δύο ομάδες συνέχισαν με ενέργεια αμυντικά, με physical άμυνες και με την Grant Thornton να αρχίζει να σημαδεύει τον Κατσικάκη Σ. στο ζωγραφιστό, να βελτιώνει τις επιλογές της, αλλά να μην μπορεί να μειώσει μιας και ο Τοξότης δεν βρήκε ποτέ εκτός ρυθμού επιθετικά και διατήρησε πολύ καλά ποσοστά στο σετ, κλείνοντας την περίοδο με σκορ 33 – 48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με το καλημέρα με περισσότερη διάθεση και συγκέντρωση και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με κυριαρχία στα ριμπάουντ (αμυντικά και επιθετικά), με αποτέλεσμα να κάνουν ένα run 12 – 0, με το σκορ να είναι 48 – 50 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά η Grant Thornton συνέχισε να παίζει εξαιρετική άμυνα, να έχει μπλοκάρει τον Τοξότη και με τις δύο ομάδες όμως να μην βρίσκουν καθαρές επιλογές με το σκορ 48 – 52 δυόμισι λεπτά πριν το τέλος. Στα τελευταία δύο λεπτά παρόλα αυτά η παίκτες της Grant Thornton έδειξε σημάδια κόπωσης, σε αντίθεση με τον Τοξότη o oποίος διατήρησε την ενέργεια τους σε υψηλά επίπεδα, καθώς και ένα προβάδισμα 1-2 κατοχών παίρνοντας τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κατσικάκης Σ. με 19 και Ατσαλάκης Κ. με 9 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παππάς Β. με 14 και Φακίρης Μ. με 11 (3) πόντους αντίστοιχα.