85 - 30

07/11/2015 15:15 League A 15/16 40'

Τοξότης827222885
Grant Thornton1059630

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο η ομάδα της Grant Thornton παρουσιάστηκε με σοβαρότατες ελλείψεις (συμπεριλαμβανομένων των δύο βασικών της σκόρερ), η ομάδα του Τοξότη Πεύκης πήρε μια άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 85-30!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ομάδα της Grant Thornton να επιλέγει μία άμυνα 2-3, ενώ ο Τοξότης επέλεξε άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν να σκοράρουν, αφού από την μία ο Τοξότης προσπάθησε να σπάσει την ζώνη κυρίως από την γραμμή των τριών πόντων (χωρίς να έχει την απαραίτητη υπομονή στις τελικές επιλογές) ενώ από την πλευρά της Grant Thornton ήταν εμφανής η έλλειψη επιθετικών λύσεων λόγο των απουσιών της.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με σκορ 8-10, και μέσα στα πρώτα 2 λεπτά ο Τοξότης άλλαξε  την άμυνα σε full court press και οδήγησε τον αντίπαλο είτε σε λάθη, είτε σε βιαστικές επιλογές, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να τροφοδοτηθούν με αιφνιδιασμούς και εύκολα καλάθια και το σκορ ημιχρόνου να διαμορφωθεί σε 35-15 (run 22-5!).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Τοξότης γύρισε την άμυνα του σε ζώνη 2-3 και έχοντας βρει ρυθμό στο παιχνίδι άρχισε να βρίσκει λύσεις και στις σετ επιθέσεις και να σκοράρει ενάντια στην ζώνη των φιλοξενούμενων με σουτ 3 πόντων (πιέζοντας παράλληλα για αιφνιδιασμούς σε κάθε ευκαιρία). Από την άλλη πλευρά η Grant έκανε ότι μπορούσε επιθετικά, με καλό passing game και καλές τελικές επιλογές, αλλά τώρα δεν είχε εμπόδιο μόνο τις απουσίες της αλλά και την κόπωση των παιχτών της. Η τελευταία περίοδος κύλησε στο ίδιο τέμπο με την διαφορά συνεχώς να διευρύνεται και να φτάνει στο μέγιστο της με το τελικό σκορ.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Φακίρης Μ. με 19(3) και Παππάς Β. με 14, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Κωνσταντίνου Α. με 10 και Ατσαλάκης Κ. με 8(1) πόντους αντίστοιχα.