24/05/2023 22:00 Play Off Super League 22/23 40'

Grant Thornton2411261071
BCT Group914162160

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα μεταξύ της Grant Thornton και της BCT Group οι γηπεδούχοι πήραν την πρόκριση με σκορ 71-60.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος με τους γηπεδούχους να ξεκινούν δυναμικά και μέσα από κλεψίματα και αιφνιδιασμούς να σοκάρουν τους αντιπάλους τους και να προηγούνται με 16-2 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με την πλευρά της BCT Group ναι εμφανίζει χαλαρή άμυνα και να αδυνατεί να αποκρούσει τις επιθέσεις των αντιπάλων τους της. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ 24-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να εμφανιστούν ισχυροί στο παρκέ και βγάζoυν αποφασιστικότητα κατέβασαν τη διαφορά στο 31-21 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο, η παραγωγικότητα και από τις 2 πλευρές έπεσε με τις ομάδες να μένουν χωρίς σκορ για 3 λεπτά κάτι το οποίο φυσικά ευνόησε τους γηπεδούχους που είδαν τον πίνακα του σκορ στο ημίχρονο να γράφει 35-23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, Οι παίκτες της Grant Thornton πάτησαν το γκάζι και χάρη στο γρήγορο τους παιχνίδι ανέβασαν τη διαφορά, προηγούμενoi με 45-30 στο 25o του αγώνα. Στην πορεία η ωραία συνεργασία με σκοπό να βγει το σουτ στον ελεύθερο παίκτη ακύρωσε τις όποιες προσπάθειες των φιλοξενούμενων να πλησιάσουν στο σκορ οι οποίοι έβλεπαν τις πάσες τους να μην είναι τόσο καλές όσο θα έλπιζαν. Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 61-39.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της BCT Group εκμεταλλεύτηκαν την αντίπαλη χαλαρότητα λόγω και της μεγάλης διαφοράς στο σκορ και πετυχαίνοντας να βρουν σκορ έξω από τη γραμμή του τριπόντου έβλεπα το παιχνίδι να έρχεται στα μέτρα τους. Το σκορ με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη ήταν 65-53. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια για να μειώσουν τη διαφορά αλλά οι παίκτες της Grant Thornton παρέταξαν καλή άμυνα και έτσι πήραν τη νίκη πρόκριση για τον επόμενο γύρο.