36 - 43

11/05/2023 21:30 Super League 22/23 6 40'

Grant Thornton12681036
BCT Group76161443

Στον αγώνα μεταξύ της Grant Thornton και της BCT Group οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με σκορ 36-43.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να ανταποκριθoυν στον γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Οι επιθέσεις ήταν οργανωμένες με την καλή άμυνα των γηπεδούχων να τους δίνουν προβάδισμα από νωρίς και να προηγούνται με 6-2 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια η αστοχία και οι αιφνιδιασμοί με κακό τελείωμα για την πλευρά της BCT αποτελούσαν τους κύριους παράγοντες που έμειναν πίσω στο σκορ το οποίο ήταν 12 7 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άμυνες είχαν τον πρωταγωνιστικό ρόλο καθώς επέτρεψαν στην κάθε ομάδα σημείωσε από μόλις 2 πόντους μέχρι τα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους γηπεδούχους ναι είναι άστοχοι ενώ οι αντίπαλοί τους να πασάρoυν λάθος. Το ημίχρονο βρήκε την πλευρά της Grant Thornton να προηγείται με 18-13.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το σκορ συνέχισε να βρίσκεται σε χαμηλές πτήσεις αφού η Grant Thornton ήταν χωρίς καλάθι για 3 λεπτά ενώ οι αντίπαλοί της αν και πίεζαν δεν μπορούσε να βρει τρόπο να βελτιώσει τα ποσοστά ευστοχίας της. Το σκορ στο εικοστό πέμπτο λεπτό του αγώνα ήταν 21 16. Στην πορεία οι ομάδες συνέχιζαν να είναι κοντά στο σκορ με την πλευρά της BCT Group αρχικά να μειώνουν στον πόντο 26-25 και ολοκληρώνει με ένα σερί 4 πόντων που τους έφερε σε θέση οδηγού για τη συνέχεια.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η πλευρά της Grant Thornton τον αδυνατούσε να βρει λύσεις απέναντι στην άμυνα της BCT Group η οποία με ωραίο γύρισμα της μπάλας έβρισκαν τον ελεύθερο παίκτη και κατάφερε με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη να προηγείται με 10 (27-37). Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, εκεί που τελικός νικητής θα αποφασιζόταν η πίεση σε όλο το παρκέ των γηπεδούχων τους βοήθησε να γίνουν πιο απειλητικοί αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τον τρόπο να κρατήσουν το προβάδισμα τους και ήταν εκείνοι αυτοί που πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.