45 - 20

05/11/2022 15:00 Group A 22/23 1 40'

Grant Thornton1211111145
Boehringer5211220

Στον αγώνα της 1ης  αγωνιστικής μεταξύ της Grant Thornton και της Boehringer οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 45-20.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 πλευρών επιστράτευσαν άμυνα ατομική για να αποκρούσουν το γρήγορο τέμπο του αγώνα με τις οργανωμένες επιθέσεις. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Η ομάδα που βγήκε προηγούμενη  ήταν η γηπεδούχος με 6-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι αντιμετώπισαν δυστοκία μένοντας στο 0 για σχεδόν 5 λεπτά που έδωσε την δυνατότητα στους γηπεδούχους να αυξήσουν το προβάδισμα τους με την περίοδο να κλείνει με σκορ 12-5

Στο 2ο Δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι σαν απάντηση άλλαξαν την άμυνα τους σε ζώνη κάνοντας την πιο σκληρή. Η επίθεση τους όμως συνέχισε να αντιμετωπίζει πρόβλημα, με δείγμα τα 2 λεπτά ανομβρίας  και το σκορ ήταν 18-7 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, το σερί της ανομβρίας επεκτάθηκε στα 6 λεπτά απομακρύνοντας τους συνεχώς από τους αντιπάλους τους  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 23-7.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, οι ομάδες επιχειρούσαν επιθετικά με οργανωμένες επιθέσεις. Οι παίκτες της Boehringer, προσπαθούσαν να πλησιάσουν αλλά αυτό κατέστη δυνατό. και το σκορ ήταν 29-11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι φιλοξενούμενοι εμφάνισαν στοιχεία κόπωσης και αδυναμία να ακολουθήσουν τον αντίπαλο ρυθμό που συνοδεύτηκε από 3λεπτη αστοχία με την περίοδο να κλείνει με σκορ 34-18.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες λόγω της διαφοράς στο σκορ εμφανίστηκαν χαλαροί και χωρίς μεγάλο κίνητρο για σκοράρισμα και το σκορ ήταν 38-20 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι δεν πέτυχαν να αυξήσουν το ενεργητικό τους, και το μόνο που απέμενε ήταν το τελικό σφύριγμα της λήξης το οποίο έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 45-20.